ARCHIV oficiálního časopisu AV ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Výroční konference ECSITE 2012

Středisko společných činností AV ČR se v poslední době intenzivněji soustředí na rozvoj mezinárodní spolupráce především v oblasti popularizace vědy. Snaží se hledat a představovat nové trendy a vyměňovat si zkušenosti s podobnými evropskými institucemi. Loni vstoupilo do mezinárodní nevládní organizace ECSITE – European Network of Science Centres and Museums ­– sídlící v Bruselu.

32_1.jpg

Evropská síť vědeckých center a muzeí ECSITE má v současnosti více než 400 členů z 50 zemí světa. Jsou jimi nejenom vědecká centra a muzea, ale také vědecké festivaly, zoologické zahrady, akvária, univerzity, výzkumné organizace a společnosti, které přibližují vědu široké veřejnosti. Akademie věd ČR svým členstvím získává snazší přístup k nejnovějším informacím například v rámci tematických skupin, kde je možno si vyměňovat náměty a postupy v oblasti popularizace a komunikace vědy. Navázala spojení s klíčovými aktéry a institucemi napříč Evropou a může prezentovat své aktivity na webových stránkách sdružení ECSITE, které měly v roce 2011 přes 300 tisíc přístupů. Velkým přínosem je pro nás – jako partnera ECSITE – snazší vstup k evropským a mezinárodním projektům, tzn. přístup k financování, kontaktům a novým tématům. ECSITE dále nabízí odborné vzdělávání v oblasti komunikace vědy nebo databázi vědeckých putovních výstav, které jsou nabízeny k pronájmu v rámci celé Evropy.

32_2.jpg

Již 23. výroční konference ECSITE, druhá největší konference svého druhu na světě, se uskutečnila ve dnech 31. května – 2. června 2012 ve francouzském Toulouse. Na konferenci se sjelo 995 delegátů z 55 zemí, kteří si připravili 75 debat, workshopů, přednášek a prezentací o popularizaci a komunikaci vědy o celkovém součtu více než 100 hodin. Toulouse je jedním z hlavních evropských center leteckého a kosmického průmyslu, a tak nepřekvapilo ani hlavní téma konference: Space and Time, Unlimited.
Dva dny před hlavním programem konference ECSITE se v zábavním parku Cité de l’Espace konal workshop zaměřený na praktickou výměnu zkušeností z jednotlivých vědeckých center, muzeí a dalších institucí. Město, parky a ulice v blízkosti konferenčního centra ožily vědeckým festivalem určeným především školní mládeži – a nutno konstatovat, že stánky byly po celou dobu dětmi doslova okupovány.
Do parku Cité de l’Espace umístili pořadatelé i jeden z konferenčních společenských večerů, aby mohli delegátům ukázat jeden z nejlepších a největších parků zaměřených na výzkum vesmíru a jeho dobývání. Vždyť také v Toulouse sídlí mimo jiné hlavní divize společnosti EADC (European Aeronautic Defence and Space Company), jednoho z největších konsorcií působících v leteckém, vesmírném a zbrojním průmyslu. Dále je zde AIRBUS a především závod AeroConstellation, odkud pochází největší dopravní letoun airbus A 380. V místní divizi koncernu EADC Astrium se vyrábějí satelity. V Toulouse také začínal navigační systém Galileo, satelitní systém SPOT nebo dnes největší vesmírné centrum National d’Études Spatiales. Najdete tu také Metéo France a medicínská výzkumná centra a laboratoře.
V parku jsou veřejnosti přístupné např. zmenšené modely rakety Ariane 5, kosmické stanice MIR nebo vesmírného modulu Sojuz. Účastníci konference měli k dispozici i různé dalekohledy a teleskopy na pozorování měsíce a hvězd. Cité de l’Espace disponuje mnoha interaktivními exponáty rozloženými do tří pater hlavní budovy; lze si zde vyzkoušet třeba pohyb na Měsíci či na Marsu nebo přetížení v kosmických raketách. Zdejší Terradome představuje historii vesmíru od velkého třesku ke sluneční soustavě, mnoho programů nabízí planetárium nebo kino IMAX.
Členství v ECSITE nabízí nové možnosti a mezinárodní kontakty na cestě, po níž se Akademie věd úspěšně vydala v rámci popularizace a komunikace vědy.

ROMAN ONDRÁČEK,
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i.