ARCHIV oficiálního časopisu AV ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Indická delegace v Akademii věd ČR

28_1.jpg
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Zleva: vrchní ředitel sekce mezinárodní spolupráce z Úřadu pro vědu a technologie Indické republiky Arabinda Mitra, velvyslanec Indické republiky J. E. V. Ashok a hlavní vědecký poradce z Úřadu pro vědu a technologie Indické republiky Jagdish Chander.

Místopředseda Akademie věd ČR Miroslav Tůma přijal 20. dubna 2012 v budově Akademie věd na Národní třídě v Praze delegaci Úřadu pro vědu a technologie Indické republiky spolu s velvyslancem Indické republiky v Praze J. E. V. Ashokem. Během návštěvy se účastníci mj. vrátili k tématu vybudování společné laboratoře, o níž v loňském roce s indickými delegáty diskutoval předseda AV ČR Jiří Drahoš.
„Předchozí indicko-česká spolupráce byla založena na určitém cíli, ke kterému se můžeme přibližovat. Nebyly však definovány postupné kroky, které jsme si přiblížili na dnešním jednání,“ uvedl M. Tůma.
Úřad pro vědu a technologie Indické republiky se orientuje především na informační technologie a komunikace. Podle místopředsedy AV ČR jde o obor, který sice má v Akademii své základy, ovšem postrádá výsledky neboli návaznost na technologie. „Tímto směrem bychom proto měli výzkum směřovat. Je třeba se dohodnout na postupu a konkrétně určit, jaké jsou možnosti spolupráce, či případně uspořádat společný workshop,“ dodal M. Tůma.
Akademie věd spolupracuje s Indií již mnoho let – od roku 1986 smluvně s Indickou národní vědeckou akademií, od roku 1995 s Radou pro vědecký a průmyslový výzkum. V obou případech jde o spolupráci v oborech, jimž se věnují ústavy I. a II. vědní oblasti. Společná témata existují v oblastech matematiky, fyziky, informatiky, věd o Zemi, chemických věd, biologických, lékařských a biologicko-ekologických věd.
srd