ARCHIV oficiálního časopisu AV ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2013  > listopad  > Úvodník

Academia publica

04_1.jpg
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Pracoviště Akademie věd žijí počátkem listopadu příjemnou podzimní tradicí. Jindy ztichlé chodby na Národní třídě rozeznívá švitoření (nejen) omladiny. Ta se přichází seznámit a v duchu hesla letošního 13. ročníku Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR dokonce fascinovat vědou tváří v tvář.
Od původních skromných počátků v podobě Dnů otevřených dveří, které pořádaly jednotlivé ústavy, přes inspiraci celoevropskými týdny vědy ústící do Týdne vědy a techniky před třinácti lety, nabízí současný festival přes 500 akcí doslova po celé republice. Pozoruhodný průsečík mezi v pořadí druhým ročníkem největší popularizační akce Akademie věd v povodňovém roce 2002 a jejím letošním pokračováním jsem vyčetla ve svém úvodníku Akademického bulletinu z října 2002. Tenkrát by se snad nenašel nikdo, koho by nefascinovala nečekaná a neuvěřitelná masa vody, která zaplavila obrovská území. Přípravu i průběh tehdejšího Týdne vědy a techniky dramaticky zkomplikovalo nefungující telefonní připojení (školy ještě zdaleka nekomunikovaly přes internet), pražská doprava bez metra v centru se jen stěží dostávala z kolapsu. Tehdy jsme TVT chápali jako náš příspěvek k návratu do „normálního“ života.
Ani letos to nebylo úplně jednoduché – svět je plný akcí a reakcí – většina z přicházejících hostů na Národní netuší, že zdejší vznosné prostory prošly před nedávnem i zkouškou přímo výbušnou (viz AB 6/2013). Explozí plynu nejvíc zasažená Knihovna AV ČR už nejen plně slouží čtenářům, ale festivalově se zapojila dokonce i celonoční akcí Knihovna snů.

04_2.jpg
Obě fota: Zdeněk Tichý, Archiv KNAV

04_3.jpg

Tím víc potěší i pochvala publikovaná na blogu iDnes, z níž volně reprodukuji: „Knihovna Akademie věd je sice k Vltavě blízko, ale měli tam zrovna čerstvě po výbuchu plynu, tak asi usoudili, že je třetí povodňový stupeň nemůže nijak ohrozit. Nakonec mi zachránila seminárku – podle mě je to nejlepší studovna v Praze.“ (viz http://martinapisova.blog.idnes.cz/c/376699/Velky-test-prazskych-knihoven.html). Nechť je tedy veřejnost vtažena do Fascinace světem, jehož pozoruhodné jevy, úkazy a nejasnosti provokují vědce k pátrání po jejich příčinách i důsledcích. A na objevech vědců pak staví svůj pokrok celá společnost.

MARINA HUŽVÁROVÁ