ARCHIV oficiálního časopisu AV ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2014  > červen  > Knihy

Akademie na Světě knihy

Jubilejní, 20. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2014 se uskutečnil 15. až 18. května 2014 v Průmyslovém paláci na Výstavišti v pražských Holešovicích. Úlohu čestného hosta tentokrát převzalo Maďarsko; připravilo čtení maďarských autorů, výstavy i debaty, zprovozněna byla rovněž webová stránka „Otevřete kni.hu“.

svet_knihy_2.jpg
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Veletrhu se zúčastnil mj. i Peter Esterházy, jehož loni vydaná Harmonia caelestis nedávno zvítězila v kategorii překladu (Robert Svoboda) v soutěži Magnesia Litera. Renomovaný spisovatel letos představil knihu Opravené vydání, kterou na předchozí rodinnou ságu navazuje a v níž se vyrovnává s některými skutečnostmi týkajícími se jeho nejbližších (oba tituly vydalo Nakladatelství Academia).
Stánek Academia se tentokrát „oblékl“ do stejného „přebalu“, jaký má jeho nejnovější monumentální počin – velkoformátový Akademický atlas českých dějin. Na zpracování díla rozsáhlého jak obsahem, tak i formou (ručně vázaná kniha váží okolo šesti kilogramů) se podílel kolektiv autorů pod taktovkou ředitelky Historického ústavu AV ČR prof. Evy Semotanové a kartografa doc. Jiřího Cajthamla ze Stavební fakulty Českého vysokého učení technického v Praze. Mimořádné dílo navazuje na studium historické geografie začleněné do struktury HÚ již v polovině 20. století a obdobný výzkum před druhou světovou válkou. V atlasu se prolínají tři hlavní témata – člověk, prostor a čas; nově představuje problematiku církví v 19. a 20. století. Rozčleněn je na pět časových oddílů s 262 kapitolami – od pravěku po moderní dějiny. Vybraná témata konzultovali význační odborníci – archeologové, historikové, geografové, kartografové či geoinformatici; mnozí z nich se na zpracování témat podíleli ať již posudky, rešeršemi nebo spolu­autorsky. (Dodejme, že křest atlasu se uskutečnil 5. května v hlavní budově na Národní třídě v Praze.) Na festivalu však nezůstalo jen u prezentace Nakladatelství Academia – své tituly samostatně představily též Masarykův ústav a Archiv AV ČR a Filosofický ústav AV ČR.

svet_knihy_1.jpg
Foto: Blanka Šubecová, Archiv HÚ AV ČR
Kolektiv autorů z Historického ústavu AV ČR a ředitel Nakladatelství Academia při představení Akademického atlasu českých dějin, zleva: Zlatica Zudová, Aleš Vyskočil, Jiří Padevět, Eva Semotanová, Jiří Martínek a Kateřina Bobková-Valentová


Úspěšnou prezentaci Akademie věd podtrhla ocenění, jichž se badatelům z pracovišť AV ČR dostalo. Význačný byzantolog a odborník na cyrilometodějskou problematiku dr. Vladimír Vavřínek ze Slovanského ústavu AV ČR převzal výroční cenu nakladatelství Vyšehrad za monografii Konstantin-Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem (téma loňského výročí věrozvěstů viz AB 11/2013). Literární cenu Jiřího Ortena pro mladého autora, kterou uděluje Svaz českých knihkupců a nakladatelů, obdržel Mgr. Ondřej Hanus z Ústavu pro českou literaturu AV ČR za básnickou sbírku Výjevy. Hlavní cenu v soutěži Slovník roku 2014 za Průvodce protektorátní Prahou převzal ředitel Nakladatelství Academia Jiří Padevět.
Závěrem zmiňme povedenou výstavu vtipných velkoformátových fotoportrétů českých vědců fotografa Khalila Baalbakiho, kterou pod názvem Budoucnost začíná teď aneb takhle vědce neznáte uspořádala rozhlasová stanice Meteor.

MARINA HUŽVÁROVÁ a LUDĚK SVOBODA