VIKTOR ČERNOCH
Akademická rada AV ČR schválila na zasedání 6. září 2016 novou koncepci oficiálních časopisů Akademie věd ČR, potažmo komunikace. Změna se dotkne i Akademického bulletinu, který bude nahrazen dvěma tištěnými a jedním elektronickým periodikem. O změnách jsme hovořili s členem Akademické rady AV ČR prof. Pavlem Janouškem.
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Člen Akademické rady prof. Pavel Janoušek
Změna vyvolala diskuse uvnitř Akademie věd ČR – ohlasy pronikly i do médií. Z jakého důvodu jste k ní přistoupili?
Odhodlání ke změně, která se může vnějším pozorovatelům jevit jako náhlá, je výsledkem dlouhodobého procesu a mnoha diskusí. Stávající Akademická rada věnuje mediálnímu obrazu AV ČR cílenou a systematickou pozornost. Vypočítávat bychom mohli všechny aktivity, počínaje změnou loga, Strategií AV21, vznikem edice Věda kolem nás, výstavní činností, spoluprací s médii či novou podobou webových stránek. Proto bylo v zásadě přirozené, že zhruba před dvěma roky Akademická rada začala zvažovat i možnost proměny Akademického bulletinu, jak požadovali někteří její členové, ale také kritické hlasy z ústavů. Prvotním cílem byl posun od evidence provozních záležitostí Akademie věd k výraznější a hlubší prezentaci vědeckých úkolů řešených na jejích pracovištích a také diferencovanější přístup k jednotlivým skupinám adresátů, které chceme oslovovat.
Akademická rada AV ČR se rozhodla, že nebude se změnou spěchat, a dopisem předsedy vyzvala všechny zaměstnance, aby v mezičase zvážili, zda a jak by se mohl Akademický bulletin proměnit. Výzva měla ohlas a přinesla více či méně propracované koncepce, jež anonymně posuzovala k tomuto účelu sestavená komise. Tu zaujaly dva návrhy, které – obdobně, byť každý z jiné perspektivy – nesměřovaly jen k úpravě stávajícího časopisu, nýbrž k zásadní proměně způsobu mediální komunikace v Akademii věd, k vytvoření synergického prostředí, v němž vnitřní konkurenci příslušných pracovišť nahradí spolupráce.
V čem spočívá změna?
Součástí koncepce je koordinace mediálních aktivit Akademie a nahrazení Akademického bulletinu trojicí periodik diferencovaných podle funkce a adresáta. Základním periodikem po vzoru periodik srovnatelných institucí na západ od nás bude čtvrtletník nazvaný A / Věda a výzkum, jenž se bude věnovat prezentaci bádání, jak se provádí na jednotlivých pracovištích. Půjde o časopis primárně směřovaný na vnější reprezentaci AV ČR jako společensky potřebné a užitečné instituce, a proto obsáhne jen v nezbytném průřezu provozní záležitosti. Těm bude naopak patřit elektronický měsíčník AB / Zpravodaj AV ČR, který bude vydávat Kancelář AV ČR s cílem usnadnit interní komunikaci (což ale neznamená, že nebude dostupný i jiným zájemcům). Třetí periodikum představuje „malý“ popularizační časopis ABC / Věda pro všechny, jehož prostřednictvím bude Akademie věd adekvátně oslovovat především mladší čtenáře při akcích, jako jsou Veletrh vědy či Týden vědy a techniky AV ČR, případně i na větších popularizačních akcích pořádaných jednotlivými ústavy. Všechna periodika budou on-line ke stažení na webu, do budoucna i ve formátech pro mobilní zařízení. Součástí změny má být rovněž posílení a sjednocení komunikace na centrálních profilech a na sociálních sítích a posílení zpravodajské části webových stránek www.avcr.cz.
Proč nový název časopisu?
Posun hlavního akademického čtvrtletníku od formátu věstníku, podávajícího přehled zpráv o Akademii věd k periodiku, jež srozumitelným jazykem zájemcům zprostředkuje špičkové vědecké bádání v jednotlivých oborech, se jevil členům výběrové komise natolik podstatný, že doporučila, aby nebyl časopis označen jako bulletin. Značka AB ovšem nevymizí – zůstane internímu zpravodaji.
S jakým výhledem počítáte? Co od koncepce očekáváte?
Každá změna je riskantní a vzbuzuje rozruch. Ze zkušenosti vím, že časopisy se nevymýšlejí, nýbrž dělají, a sebelepší záměr tak může selhat. Jestliže ale pozoruji kroky nově ustavených redakcí a jim nadřazené Redakční rady, věřím, že se záměr promění v realitu, která bude mít smysl.