ARCHIV oficiálního časopisu AV ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2015  > prosinec  > Obálky

Modernizace historické budovy ÚOCHB

01_1.JPG
Fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletinFOTOGALERIE

Ředitel farmaceutické firmy Gilead Sciences John C. Martin a belgický virolog Erik de Clercq odhalili 19. listopadu 2015 v zrekonstruované budově Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v pražských Dejvicích bustu prof. Antonína Holého. Objekt jednoho z nejúspěšnějších pracovišť Akademie věd prochází od roku 2012 rozsáhlou rekonstrukcí, kterou financuje právě z licenčních poplatků za objevy českého chemika s celosvětovou reputací.

01_1.JPG
Zleva: Ludmila Holá, Erik de Clercq a John C. Martin

Připomeňme, že v areálu nejprve vyrostl pavilon s laboratořemi pro organickou syntézu přezdívaný „květák“, poté započala i přestavba historické budovy na Flemingově náměstí. Vědci tak získali moderní laboratoře, které odpovídají současným bezpečnostním standardům; proměnou prošel i přednáškový sál. Ředitel ústavu dr. Zdeněk Hostomský při ceremoniálu poděkoval zaměstnancům, že přečkali rekonstrukci mnohdy v provizorních laboratořích, a přesto neustávali ve výzkumné práci. Doplnil též, že zbývá ještě přestavět západní křídlo areálu. „Ve hře bylo i stěhování za Prahu kvůli šanci získat evropské dotace. Nakonec jsme se ale rozhodli zůstat v Dejvicích – i proto, že studenti VŠCHT jsou takřka přes ulici,“ vysvětlil bývalý ředitel ústavu dr. Zdeněk Havlas, který rekonstrukci inicioval.

01_1.JPG

V ÚOCHB v současnosti působí 635 zaměstnanců a 135 doktorandů. Vedení ústavu usiluje o vybudování mezinárodně uznávaného pracoviště, které bude profesně atraktivní i pro renomované zahraniční vědce.
red