ARCHIV oficiálního časopisu AV ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2014  > květen  > Ocenění

Cena Inženýrské akademie ČR 2014

IACR_logo.jpgInženýrská akademie ČR vyhlašuje 18. ročník soutěže o Cenu Inženýrské akademie. Cena s dotací 50 000 korun se uděluje od roku 1997 význačným osobnostem a kolektivům z České republiky i ze zahraničí za mimořádný výsledek tvůrčí práce – vynikající realizovaný technický projekt či významný přínos k rozvoji inženýrského výzkumu. Návrhy na její udělení mohou předkládat právnické i fyzické osoby ČR.
Ocenění chce stimulovat práci řešitelských kolektivů, vědeckých a výzkumných pracovníků, konstruktérů, inženýrů a technických pracovníků. Zároveň má podporovat tvůrčí úsilí a vytrvalost, jež jsou nezbytné jak v systematické výzkumné práci vedoucí k novým fundamentálním poznatkům a posouvající hranice poznání v oboru inženýrského a aplikovaného výzkumu, tak i k prosazení významných technických projektů, a to od záměru až do jeho dokončení a uplatnění v novém výrobku či v jiném technickém díle.
Prestižní ocenění získaly od roku 1997 mnohé význačné projekty; mj. vybudování badatelského centra výkonových laserů AV ČR, vyvinutí restaurátorské a konzervační technologie pro mozaiku Poslední soud na katedrále sv. Víta na Pražském hradě, projekt a realizace opravy vrchní stavby Karlova mostu v Praze nebo softwarový projekt A-GLOBE: technologie a softwarový nástroj pro integraci a simulaci rozsáhlých distribuovaných systémů. Oceněny byly rovněž projekty související s vývojem nových technicky progresivních strojů a zařízení (vývoj a realizace letounu VUT 100, vývoj nové generace tkalcovských stavů a soustružnické obráběcí centrum POWERTURN 1600 II. generace) nebo infrastrukturní projekty (projekt odbavovací haly mezinárodního letiště v Praze, projekt vysouvaných tunelů metra pod Vltavou, projekt a realizace obřích zásobníků pro státní strategické zásoby ropy, ocelová konstrukce zastřešení Sazka Arény a mostní estakády na tramvajové trati Hlubočepy-Barrandov, ekodukt z obloukových lepených lamelových dřevěných nosníků či letmo betonovaná část mostu přes údolí Berounky na silničním okruhu kolem Prahy).

Inženýrská akademie se obrací na tvůrčí kolektivy, organizace výzkumu, projekční i výrobní organizace i jednotlivce s výzvou, aby návrhy na ocenění předložili do 16. července 2014 sekretariátu IA ČR, ­Národní 3, 110 00 Praha 1, který rovněž o Ceně a podávání návrhů do soutěže poskytne veškeré ­informace (ty lze společně s návrhovými listy získat i na www.eacr.cz).
Výsledky soutěže budou vyhlášeny do konce listopadu 2014. Ocenění za vítězný projekt bude předáno na ceremoniálu v Betlémské kapli v Praze.
Partneři Ceny IA ČR jsou NADACE PRECIOSA, METROSTAV, a. s., MM Průmyslové spektrum.

MIROSLAV VÁCLAVÍK,
Inženýrská akademie ČR