ARCHIV oficiálního časopisu AV ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2009  > červen  > Ocenění

Úspěšně ve světě

Vítězové národní Soutěže vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže AMAVET Marek Votroubek, Petr Bubeníček a Jan Král z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli obsadili první místo v největší, nejprestižnější a nejtěžší soutěži vědeckých a technických projektů pro středoškolské studenty na světě INTEL ISEF (International Science and Engineering Fair). V nevadském Reno dosáhli s projektem EiMSA Robot úspěchu v konkurenci 278 týmů více než 1563 středoškoláků z 57 zemí, kteří do soutěže přihlásili přes 1200 projektů.

AMAVET - EiMSA Robot
Foto: Zdroj AMAVET

Další projekt, Obsah antibiotik ve vodě, jehož autorem je Jan Justra z Gymnázia Brno-Řečkovice, získal v oboru ekologie zvláštní cenu National Collegiate Inventors and Innovators Alliance/The Lemelson Foundation (Národní vysokoškolské sdružení vynálezců a inovátorů/Lemelsonova nadace). Ceny se udělují za kreativitu, technologickou novost a naději na komerční využití.
Asociace pro mládež, vědu a techniku AMAVET, o. s., která organizuje národní soutěž již 16 let pod záštitou předsedy Akademie věd ČR a za sponzorské podpory energetické společnosti ČEZ, a. s., se soutěže zúčastňuje od roku 2005 a již podruhé se jí podařilo dosáhnout pro Českou republiku vpravdě historického úspěchu. Znovu se potvrdilo, že při kvalitní přípravě česká mládež získává na prestižních soutěžích vynikající umístění a je plně konkurenceschopná. Česká věda nemusí mít o svou budoucnost obavy.
Mezinárodní soutěž INTEL ISEF se v USA pořádá od r. 1950 a její vysokou prestiž i v tomto roce potvrdila účast šesti amerických nositelů Nobelových cen.

Stanislav Medřický,
předseda AMAVET