ARCHIV oficiálního časopisu AV ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2012  > červen  > Úvodník

Izraelští nobelisté přednášeli v Česku

 04_1.jpg 04_2.jpg

04_3.jpg 04_4.jpg
Fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Pod záštitou Akademie věd ČR, Izraelského velvyslanectví v Praze a dalších institucí uspořádal Ústav organické chemie a biochemie vskutku mimořádnou akci – pozval do Česka čtyři nositele Nobelovy ceny za chemii. V rámci konference Prague Nobel Get-Together vystoupili ve dvou posledních květnových dnech Ada Yonath (obr. 1), Dan Shechtman (obr. 2), Avram Hershko (obr. 3) a Aaron Ciechanover (obr. 4); spolu s nimi tu přednášeli i další výjimeční chemici. A co je důležité – auditorium bylo zaplněno mladými posluchači.
V kontextu zmíněné vědecké „extraligy“ se jako obzvlášť tristní jeví skutečnost, že věda a vzdělávání se u nás dusí pod tlakem komercionalizace, tvůrčí činnosti se nedostává prostoru a stále více bobtnající byrokratický aparát si v těchto oblastech vynucuje čím dál absurdnější formalizaci. K tomuto neblahému vývoji se vyslovil prof. Petr Čornej v zamyšlení, které pronesl při udílení Cen Učené společnosti a také se jím zabývá prof. Pavel Drábek v příspěvku Mají univerzity málo peněz? Na prázdných politických proklamacích o potřebě základního výzkumu bez vážně míněné podpory se kvalitní věda neudrží.
Stát Izrael je menší než Česká republika, ale má šest vědeckých nositelů Nobelových cen a čtyři další za literaturu a za mír.

MARINA HUŽVÁROVÁ