ARCHIV oficiálního časopisu AV ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2011  > červen  > Obálka

Stipendia L’Oréal

V královské kanonii premonstrátů na Strahově, která patří mezi nejstarší dosud existující kláštery premonstrátského řádu na světě, vyhlásila 19. května 2011 odborná porota vítězky již pátého ročníku Stipendií L’Oréal pro ženy ve vědě.

01_1.jpg
Laureátky stipendií (zleva): Markéta Tesařová, Hana Vaisocherová a Alena Krejčí
Obě fota: © Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Vynikající projekty získaly stipendium (letos navýšené na 250 000 Kč) v celkové hodnotě 750 000 korun. „Laureátky jej nemusejí využít přímo na výbavu laboratoře nebo podobné aktivity. Mohou si za něj například zajistit hlídání dětí v době, kdy potřebují bádat, nebo pořídit automobil, který jim ušetří drahocenný čas,“ uvedla na tiskové konferenci ředitelka komunikace společnosti L’Oréal Markéta Dvořáčková. Osmičlenná porota sestávající z představitelů Akademie věd ČR, zástupců České komise pro UNESCO a generálního ředitele společnosti L’Oréal Marca Fabiena udělila prestižní stipendium Aleně Krejčí z Přírodovědecké fakulty JU a Biologického centra AV ČR (za projekt zkoumající buněčné signalizace), Markétě Tesařové z 1. lékařské fakulty UK Praha (za projekt zabývající se charakterizací nového proteinu, který je nezbytný pro správné fungování buněčných organel mitochondrií a dostatečnou produkci energie v buňkách) a Haně Vaisocherové z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR (za projekt s cílem vyvinout optický senzor na bázi plazmové rezonance umožňující včasnou a rychlou detekci nebezpečných látek v potravinách).

01_3.jpg

Letos se do soutěže o stipendia L’Oréal přihlásilo 24 kandidátek. Do druhého kola jich porota vybrala sedm. „Rozhodovala kvalita projektů a předchozí výsledky publikované ve význačných světových časopisech,“ uvedla předsedkyně České komise pro UNESCO Helena Illnerová.
srd
 

 

01_2.jpg