ILIAS
Po mnohých peripetiích úspěšně vychází první vydání překladu Vladimíra Šrámka, který vytvořil již v době okupace. Šrámek na rozdíl od dřívějších překladatelů použil místo hexametru volný verš, resp. hexametr rozvolnil, a tím umocnil dramatičnost eposu.
Homér, edice Europa, Academia, Praha 2010. Vydání 1.
CLAUS SCHENK VON STAUFFENBERG
Životopis
Petr Hoffmann považovaný za největšího znalce dějin německého vojenského odporu proti nacionálnímu socialismu za Třetí říše rozvíjí příběh hraběte Clause von Stauffenberga, šlechtice, důstojníka a pachatele atentátu na Vůdce. Podává podrobný obraz vývoje a proměn duše jedince, propojený s dějinami Německa a Evropy první poloviny 20. století.
Hoffmann, P., edice Historie, Academia, Praha 2010. Vydání 1.
AKADEMICKÉ DUETY:
o profesním a soukromém životě ve vědě
Rozhovory s akademickými páry představují patnáct jedinečných duetů, v nichž se obdobně jako dva hlasy v hudební skladbě kombinují dvě životní dráhy partnerů, kteří se věnují vědě nebo učí na vysoké škole. V knize nalezneme např. rozhovor s Helenou a Michalem Illnerovými, Magdalenou a Václavem Pačesovými nebo Evou a Josefem Sykovými.
Vohlídalová, M. (ed.), Sociologický ústav AV ČR, v. v. i., Praha 2010. Vydání 1.
DIVADLO V TOTALITNÍM SYSTÉMU
Příběh českého divadla (1945–1989) nejen v datech a souvislostech
Publikace teatrologa Vladimíra Justa je přepracovanou a doplněnou prací, jež má nahradit úspěšnou publikaci Česká divadelní kultura v datech a souvislostech 1945–1989, která vyšla v roce 1995. Vývoj českého divadla představuje ve čtyřech kapitolách zabývajících se vztahem divadla a revoluce, divadla a stalinismu, divadla a uvolnění ve „velkých šedesátých“ a divadla a „normalizace“.
Just, V., Academia, Praha 2010. Vydání 1.
EVROPA V RODINĚ
Kniha Marie Czapské, hraběnky pocházející z jednoho z nejbohatších rodů usazených na někdejším polsko-litevském území, je v prvé řadě hledáním minulosti útlého dětství mladé dívky a skrze něj i hledáním minulosti její rodiny. Přestože je poskládána z útržků a netvoří souvislý celek, poskytuje mozaiku rodinné historie na pozadí evropských dějin od napoleonských válek až k událostem první poloviny 20. století.
Czapska, M., edice Paměť, Academia, Praha 2010. Vydání 1.
NEJPRODÁVANĚJŠÍ KNIHY
V KNIHKUPECTVÍ ACADEMIA
V LEDNU 2011
1. Klíma, I. – Moje šílené století II. (dotisk)
2. Hilský, M. – Shakespeare a jeviště svět (s podporou nadace The Kellner Family Foundation, British Council, Daniela Bartka a Evžena Harta)
3. Štěpánková, J. – Květena České republiky 8 (s podporou AV ČR)
4. Zakaria, F. – Postamerický svět
5. Spengler, O. – Zánik Západu – Obrysy morfologie světových dějin
Tituly ostatních nakladatelů:
1. Kleczek, J. – Život se Sluncem a ve vesmíru, Paseka
2. Deleuze, G., Guattari, F. – Tisíc plošin, Herrmann & synové
3. Vacková, B., Ferenčuhová, S., Galčanová, L. (eds.) – Československé město včera a dnes: každodennost – reprezentace – výzkum, Pavel Mervart
4. Jehlička, L. – Křik Koruny svatováclavské, Torst
5. Královský sňatek – Eliška Přemyslovna a Jan Lucemburský 1310, průvodce výstavou, Gallery
Knihkupcův tip:
Míšková, A., Franc, M., Kostlán, A. (eds.) – Bohemia docta, Academia (s podporou AV ČR)
ŠÁRKA HOLÁ,
vedoucí knihkupectví Academia,
Václavské náměstí 34, Praha 1