official magazine of CAS

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > 2013  > květen  > Úvodník

Úvodník

04_1.jpg
Fota: Zdeněk Tichý, Archiv KNAV

Vážení čtenáři,

se psaním úvodníku vždy čekám, nepřijde-li nějaká „horká“ aktualita. A ta tentokrát přilétla vskutku s třeskem. V pondělí 29. dubna se ručička historických hodin původně ukazujících čas nad proskleným vstupem do dvorany využívané Knihovnou AV ČR zastavila na desáté hodině. Zafixovala tak čas, kdy se do budovy Akademie opřela devastující tlaková vlna z exploze plynu v domě, který stojí přímo naproti přes Diva­delní ulici. Obrovská smršť vzduchu a prachu prolétla okny i skleněnými výpl­němi, jež proměnila ve střepy a posela jimi vše kolem. Zatímco lidé v kancelářích i návštěvníci Knihovny naštěstí většinou vyvázli bez vážných zranění, materiální škody jsou obrovské a prozatím se odhadují na 10 milionů korun. Mimo nejviditel­nějších následků výbuchu, tedy všudypřítomného rozbitého skla, byly poškozeny také dřevěné okenní rámy a kování, v některých místnostech popraskaly zdi, poničená je výpočetní technika, ale také obrazy, které se staly terčem skleněných „projektilů“.
Ředitel Střediska společných čin­ností AV ČR Jiří Malý děkuje všem jednotlivcům i ústavům, které nabídly Akademii pomoc. Rozhovor o situaci po výbuchu a postupu následných prací, aktualizace zpráv i rozsáhlou fotogalerii najdete na webových stránkách http://abicko.avcr.cz.

04_2.jpg

MARINA HUŽVÁROVÁ