Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Pipich, Mnich Řehoř, Úsvit či Kytice aneb Být botanikem je diagnóza

Cože to je za titulek? To se mohou dozvědět všichni, kdo přijmou pozvání k návštěvě Botanického ústavu AV ČR. Průhonický park je sice mezi veřejností proslulý zejména kvetoucími rododendrony, ale mezi jeho unikáty patří též rozsáhlá sbírka kosatců, které tu mají již stoletou tradici a jinde je v takovém objemu a složení nenajdete (více viz příloha AB 4/1998 pod názvem Průhonice na pokračování aneb Vášeň zvaná Botanická zahrada). Jsou krásné a při čtení jejich názvů i zábavné. A veselí a vtipní byli také ředitelé obou ústavů nesoucích ve svém názvu botaniku při zahájení výstavy Botanické příběhy, svět rostlin – od poznání k využití v Rytířském sále průhonického zámku v podvečer 29. dubna. Miroslav Vosátka i Martin Vagner se předvedli v rolích dokonalých konferenciérů a bavičů, kteří kolem sebe šíří svůj botanicko experimentální entuziazmus. Přizvali nejen zajímavé hudebníky, ale též mladé třeboňské kolegy z Mikrobiologického ústavu AV ČR s jejich originálním divadelním výkladem principů fotosyntézy. A na co mimo vtipných jmen kosatců, úžasné diagnózy zvané botanika, která tu, doufejme, nakazí co nejvíce návštěvníků, nesmím zapomenout? Po deštivém úterku objednali sluníčko, aby dokonale zarámovalo pěší „expedici“ do Chotobuze ke „kolaudaci“ zdejší části výstavy i setkání na zámeckém nádvoří.

Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg Pruhonice_vystava_01.jpg PRUHONICE_mh_01.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg PRUHONICE_mh_02.jpg                                                                                                                             

Foto: David Püschel, Archiv BÚ AV ČR a Marina Hužvárová, Akademický bulletin


 O rozsáhlé expozici, kterou připravili společně vědci z Botanického ústavu a Ústavu experimentální botaniky AV ČR jako svůj příspěvek slavenému 125. jubileu Akademie věd, jsme informovali v AB 4/2015 .  V květnu výstavu doprovodí přednáška s exkurzí pro středoškoláky (13. 5.) a veřejnost se může těšit na 2. ročník „Vědeckého treku“ s podtitulem Dobrodružná cesta do světa rostlin (30. 5.) a na podzim si zájemci vyzkoušejí badatelství na vlastní kůži během „Vědecké dílny“ v závěrečný den celé výstavy (13. 9.). Výstava v zámku je k vidění denně, expozice v botanické zahradě kromě pondělků.

MARINA HUŽVÁROVÁ

 

Foto: David Püschel, Archiv BÚ AV ČR a Marina Hužvárová, Akademický bulletin

5. 5. 2015