Archive of the AB

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Provoz Tokamaku COMPASS úspěšně zahájen

V areálu Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, v. v. i., byl 19. února 2009 za účasti zástupců EURATOM, vedení Akademie věd ČR a dalších představitelů vědy a výzkumu v ČR slavnostně spuštěn provoz Tokamaku COMPASS.

Tokamak COMPASS je zařízení, které slouží k fyzikálnímu výzkumu horkého plazmatu. Výstupy z tohoto fyzikálního experimentu budou využívány při výstavbě a provozu nově budovaného termojaderného reaktoru ITER ve Francii (viz AB 12/2005). Termojaderné slučování je jedním z intenzivně studovaných zdrojů energie pro 21. století.

Tokamak 122
Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

Tokamak Compass, který váží 21 tun, je menší variantou ITER. Obě zařízení mají prakticky shodnou konfiguraci magnetického pole v měřítku přibližně 1:10. Compass ale není na rozdíl od ITER termonukleárním reaktorem. Sloužit bude pouze k fyzikálnímu výzkumu. Jde o menší, a tedy i flexibilnější zařízení, které bude dodávat řadu dat nutných k lepšímu pochopení chování horkého plazmatu ve velkých tokamacích a bude ověřovat nové vědecké a technické myšlenky. České vědě tak dává reálnou šanci, aby se zařadila mezi špičky fúzního výzkumu.

COMPASS (COMPact ASSembly) tokamak byl zkonstruován v 80. letech ve výzkumném centru v Culhamu v Anglii jako flexibilní tokamak především pro studium fyziky v plazmatu s kruhovým a „D“ průřezem. Do České republiky byl převezen v říjnu roku 2007. Projekt převzetí tokamaku COMPASS podpořila vláda České republiky, EURATOM, UKAEA a v neposlední řadě Akademie věd ČR.

Více ve fotogalerii.

srd

19 Feb 2009