Archive of the AB

 


EUSJA General Assembly

eusja.jpg EUSJA General Assembly
& EUSJA Study Trip

Prague, Czech Republic
March 14–17, 2013

Important links

International cooperation

 

ESO

EUSCEA

AlphaGalileo

WFSJ

 

 

Books

English books prepared for publication by Academy bulletin

 

Akademie věd České republiky / The Czech Academy of Sciences 2014 a 2015

rocenka_obalka_en.jpg
The Czech Academy of Sciences has issued a report accounting selected research results achieved by its scientific institutes in all research areas in 2014 and in early 2015.
Full version you can find here.

 

kniha
VILLA LANNA IN PRAGUE
The new english expanded edition 

 

kniha
SAYING IT ...ON PAPER


Archive

Stopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > Fotogalerie

Největší český dalekohled nese jméno Luboše Perka

 „Ondřejovský dvoumetr“ dostal dne 6. srpna 2012 jméno po českém astronomovi doc. Luboši Perkovi, který byl vůdčí osobností jeho zřízení v roce 1967 a dodnes je emeritním vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu AV ČR. V době výstavby patřil dalekohled se zaměřením na výzkum dvojhvězd k největším na světě. „Je to velká čest a překvapení, ale zásluha patří celému kolektivu,“ uvedl doyen české astronomické obce Luboš Perek. Slavnostní akt se uskutečnil v kopuli dalekohledu u příležitosti výročí 45 let od uvedení tohoto obřího teleskopu do provozu a zúčastnili se ho vrcholní představitelé Akademie věd ČR, významní hosté ze spřátelených matematicko-fyzikálních univerzit či zástupci „ondřejovské obce“ v čele s novým ředitelem Astronomického ústavu Vladimírem Karasem.

Stálice české i světové astronomie doc. Luboš Perek sehrál klíčovou úlohu při založení Stelárního oddělení Astronomického ústavu ČSAV, jehož ředitelem byl v těžkých letech tzv. normalizace 1968–1975. Působil rovněž jako předseda České astronomické společnosti v letech 1989–1992 a zasloužil se o její transformaci po období nesvobody. Svým vědeckým dílem zasáhl do mnoha oborů, především stelární statistiky a dynamiky Galaxie, výzkumu planetárních mlhovin, kosmického práva a problematiky kosmického smetí. Luboš Perek se stal jako jediný český astronom generálním sekretářem Mezinárodní astronomické unie. Podrobnější informace naleznete zde.

-red-

Foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin