Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2005  > září  > obsah

Český rozhlas Leonardo - Jedna rozhlasová vlna pouze pro vědu

Obrázek k článku Obrázek k článku 

Předseda AV ČR prof. Václav Pačes zahájil 1. září 2005 diskusní pořad Vstupte! na nové stanici Českého rozhlasu, která se jmenuje Leonardo. Jejím cílem je popularizovat vědu, techniku, přírodu, historii, a naším nejdůležitějším partnerem a snad i posluchačem bude proto Akademie věd ČR.

Dokud nezačne vysílání DVB-T a DAB, budeme vysílat hlavně na internetu, konkrétně na adrese www.rozhlas.cz/leonardo. Tam si můžete také důkladně prohlédnout program, nechat si ho zasílat, přečíst si profily našich redaktorů i upozornění na plánované pořady, samozřejmě se můžete zapojit do diskuzí s ostatními posluchači.

V našem programu najdete každý všední den v 11:00 hodin šedesátiminutové diskusní pořady Vstupte!, povídání s osobnostmi vědeckého a technologického světa. Pokud nestíháte poslouchat rádio dopoledne, nic se neděje. Všechny pořady budou reprízovány v různých částech dne. Vstupte! poběží znovu ve stejný den od 20:00 hodin a pak znovu o víkendu.

Každý den si tak posluchač různých oblastí věd najde to své: kdo rád slyší zvuky džungle nebo laboratoří, zvolí pořad Natura o přírodě, kdo baží po novinkách z informatiky a technického vývoje, bude poslouchat pořad Nula-jednička o technologiích. Milovníci historie zvolí pořad Zrcadlo s podtitulem "o historii, která není minulostí", a ten, kdo se zajímá o novinky z medicíny a fyzické i psychické zdraví člověka, může naslouchat pořadu Ženšen. Svět, cestování a národy světa jsou obsahem magazínu Sedmý světadíl. Součástí těchto magazínů budou jak zprávy o aktuálních výsledcích výzkumů, tak i rozhovory, reportáže z pracovišť AV ČR. Nebude chybět ani četba z právě vycházejících knih. Magazíny mají premiéru vždy v 18:00 hodin, ale máte je možnost slyšet ještě čtyřikrát během týdne. Poté se navíc dostanou do internetového archivu v Rádiu na přání. Pořád tedy budete mít možnost slyšet i starší díly.

Hlavní novinky z vědy každý den probereme v Dopoledni a Odpoledni s Leonardem (vždy od 9:00–11:00 hod. a 15:00–16:00 hod.), pozveme vás do muzeí, kolegové-bohemisté vysvětlí, kde se v češtině nejvíce hřeší, a připravujeme i přímé vstupy z různých akcí (např. Týdne vědy a techniky).

Vědě a vědcům je věnována na stanicích Českého rozhlasu už nyní řada hodin, mnoho pořadů má dlouholetou historii (Meteor, Odysea, Satelit, Velké malé zprávy), proto i je budeme v našem vysílání využívat. Jedním z klíčových pořadů budou též oblíbené Toulky českou minulostí. Ačkoli bude naše vysílání založené na slovu, chceme zaujmout i nevšední hudbou, a to pořady s etnickou hudbou a písničkami ze zajímavých zemí.

Stojíme o Vaše připomínky, nápady a tipy na vysílání. Přidáváme proto kontakty na redakci a jednotlivé redaktory.

redakce: leonardo@rozhlas.cz
šéfredaktor: Miroslav Bobek
vedoucí redakce: Markéta Kaclová (technologie)
redaktoři: Ivo Budil (základní výzkum, přírodní vědy) Leoš Kosek (hudba)
Marek Kuchařík (technologie)
Radka Málková (medicína, společenské vědy)
Petr Mančal (historie, společenské vědy)
Milan Pokorný (příroda, výzkum)
Robert Tamchyna (společenské vědy, moderace)
Martina Vrbová (svět, cestování)
marketing a PR: Pavla Schauerová
produkce: Markéta Sulovská, Eva Heike
zvukoví technici: Josef Kačírek, Jan Šrajer
(kontaktem je vždy jmeno.prijmeni@rozhlas.cz)

Těšíme se na slyšenou!
MARKÉTA KACLOVÁ,
vedoucí redakce Český rozhlas Leonardo