Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2004  > červenec  > obsah

Bludné balvany

Obrázek k článku 

Stalo se již tradicí, že Český klub skeptiků Sisyfos \"odměňuje\" ty nejzaslouženější jednotlivce a skupiny za matení české veřejnosti. Nejinak tomu bylo i letos. Anticeny, valouny z českých řek, si laureáti mohli převzít při slavnostním aktu na PřF UK 22. dubna 2004.

Klasickým skeptickým tématem jsou všechny okultní, ezoterické a paranormální názory, aktivity a jevy, jako např. alternativní medicína, astrologie, numerologie, proutkaření, posmrtný život, zázraky, ale i kreacionismus a parapsychologie.

S těmito jevy se člověk setkává v každodenním životě a skeptici mají z čeho vybírat. Nejvyšší cenu pro jednotlivce, zlatý Bludný balvan, by si byl ze slavnosti odnesl Petr Messany, kdyby se ovšem dostavil. Tento, podle skeptiků, režisér, dramaturg, scenárista, literát, herec, bavič, chemik, vodohospodář, křtitel knih a člen klubu literatury faktu, získal balvan za vytrvalé šíření neodolatelně kostýmované astrologie a příbuzných nauk všemožnými směry a prostředky. Stříbrný Bludný balvan udělili skeptici také nepřítomnému JUDr. Janu Hnilicovi, který, ač právník, udílí rady nemocným na dálku prostřednictvím časopisu Regenerace. Ani další ocenění se nedostavili, což je ovšem škoda, protože při předání Bludných balvanů měli jedinečnou šanci oslovit své odpůrce a konečně jim vysvětlit, jak je to například s čárovými kódy. Za burcování proti nim a za objev, jak jejich vliv jednoduše eliminovat, si mohl bronzový balvan odnést Ing. Vlastimil Žert. Opravdu, čárové kódy jsou zloději energií! Sbírají energie z elektrických pokladen, počítačů, šňůr, zásuvek, zářivek, dalších čárových kódů atd., které vytvářejí patogenní elektromagnetický smog. Nakradenou energii vysílají trojcestnou radiační sítí do prostoru, kde působí na všechny lidské orgány, oslabují je a mění krev z původní magnetické na převážně elektrickou. Jak se můžete proti tomuto jevu bránit, na to přišel právě Ing. Žert. Při zkoušení odstínění čárového kódu totiž zjistil, že radiaci lze snížit zkratem a napadlo ho udělat zkrat co "nejzkratší" – nakreslit čáru zleva doprava středem kódu a objev byl na světě! I když jméno objevitele navozuje dojem legrace, není tomu tak.

S jednotlivci si nezadaly ani týmy. O Zlatý bludný balvan v kategorii družstev se podělily redakce deníků Rovnost a přílohy Zdraví a životní styl Mladé fronty Dnes. Toto ocenění jim patří za nekritickou propagaci alternativní medicíny a za šíření neověřených zpráv a dezinformací. Čtenáři zmíněných deníků mají možnost v četných článcích načerpat téměř encyklopedické vědomosti o jevech "mezi nebem a zemí". Stříbrný balvan se bude muset dokutálet až na Šumavu. Získali ho pracovníci Městského úřadu ve Vimperku Ing. Václav Kokštein a MVDr. Ivan Prokop za pronájem pozemku a schválení stavby 15metrové plastové pyramidy v šumavském lese a izraelský občan ruského původu Anatolij Iaguiiaev za realizaci této stavby. Trojici družstev uzavírá firma Phoenix za prodej produktů na regulaci bioenergie a za vydávání časopisu Phoenix. Pokud vás trápí negativní energie, stačí si zakoupit Nilský kříž (Anch), který ji odstraňuje z těla už od dob starých Egypťanů. Můžete si pořídit i diagnostický přístroj Prognos, který umí bioenergii měřit, a zjistí energetický stav jednotlivých orgánů. Nevím, zda Bronzový bludný balvan za to všechno není trochu málo…

Balvany měl předávat zástupce Sisyfa Jiří Grygar. Zeptala jsem se ho, zda vidí ono pomyslné světélko na konci tunelu:
"Když porovnám současný stav s dobou vzniku Klubu Sisyfos před devíti lety, zdá se mi, že se přece jenom něco změnilo ve prospěch nás skeptiků. Esoterika už ztratila příchuť zakázaného ovoce z doby totality a mnozí lidé se z vlastní zkušenosti mohli přesvědčit, že to je planá bylina. Sisyfos vešel do všeobecného povědomí po celé republice, jak zjišťuji při svých astronomických a astrofyzikálních přednáškách, po nichž téměř pokaždé padne aspoň jeden dotaz na činnost našeho skeptického klubu. Hodně nám pomohla možnost uspořádat r. 2001 v Praze jubilejní X. kongres sdružení evropských skeptických organizací ECSO – novináři i široká veřejnost viděli, že Sisyfos není česká anomálie, ale organická součást širšího celosvětového hnutí, snažícího se obhajovat principy kritické vědecké metody. Za devět let naší činnosti vyšla u nás řada skepticky laděných publikací, máme rozsáhlé webové stránky, udělili jsme už 36 Bludných balvanů, takže každý se může přesvědčit o naprosto neuvěřitelných výkonech našich protivníků. Kdo má rozum v hrsti, tak rozumí."

ZUZANA BUKOVSKÁ