Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2004  > květen  > obsah

Nové knihy

DĚJINY BANGLADÉŠE, BHÚTÁNU, MALEDIV, NEPÁLU, PÁKISTÁNU A ŠRÍ LANKY
Koncem minulého roku, krátce po Dějinách Indie, vydalo Nakladatelství Lidové noviny knihu zaměřenou na indické jihoasijské sousedy: Bangladéš, Bhútán, Maledivy, Nepál, Pákistán a Šrí Lanku. Oba svazky byly původně koncipovány jako jedna kniha. Postupem času se ale objem díla natolik rozrostl, že se "přilehlé země" do jednoho svazku s Indií nevešly. Věci to nakonec jen prospělo, a to i z toho důvodu, že samostatná kniha věnovaná šesti menším jihoasijským státům tyto země "zviditelnila".
Filipský, Jan, Knotková-Čapková, Blanka, Marek, Jan, Vavrušková, Stanislava, Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2003. Vydání 1.

KATEDRÁLA SV. VÍTA V PRAZE
Obrazová publikace Katedrála sv. Víta v Praze je určená milovníkům umění, historie, architektury a památek Pražského hradu. Čtenáře provádí proměnami památky v celém jejím stavebním i uměleckém vývoji. Nechybí ani podrobný průvodce a orientační plánek.
Merhautová, Anežka, editor, Academia, Praha 2003. Dotisk 1. vydání.

MOJE PRVNÍ LÁSKY
Povídkový soubor Moje první lásky patří k nejčtenějším knihám Ivana Klímy; od doby svého vzniku v první polovině osmdesátých let vychází opakovaně v mnoha jazycích po celém světě. Milostné zážitky mladých lidí autor líčí s jemnou ironií, ale také s hlubokým porozuměním.
Klíma, Ivan, Academia, Praha 2004. Vydání 4. (v Academii 1.)

VESMÍR A ČLOVĚK
Většina z nás se zajímá o kosmický výzkum a rádi bychom se dozvěděli více o vztahu vesmíru a člověka. Tato knížka je sbírkou povídání o tom ve vesmíru, co se nás, pozemšťanů, nějak týká. Vznikla na základě přednášek vysílaných v rozhlasovém pořadu Meteor, které byly v roce 1966 odměněny Cenou Akademie věd České republiky za popularizaci vědy. Pro knižní vydání byl text značně rozšířen a doplněn množstvím unikátních fotografií a názorných schémat.
Kleczek, Josip, Academia, Praha 2004. Dotisk 1. vydání.

CESTA K PRAMENI
Stále užší interakce islámského světa se světem západním v současné době přináší nové podněty. Existuje nějaká možnost změn v rámci šaríi? Může se šaría dále vyvíjet pod tlakem reality kybernetického věku a zůstat sama sebou? Kde jsou hranice tohoto vývoje? Na podobné otázky se studie pokouší najít dílčí odpovědi.
Kouřilová, Iveta, Mendel, Miloš, editoři, Orientální ústav AV ČR, Praha 2003, Vydání 1.