Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2004  > květen  > obsah

Magnesia Litera

Poplašné předpovědi o soumraku knih v době elektronických médií se naštěstí nevyplnily, knihy se vydávají dál a zdá se, že dokonce poněkud inflačně. Nabídka je sice širokánská a výběr zdánlivě přepestrý, ale kvalitních knih zas až tolik není a kupující často bloudí mezi plnými regály a lámou si hlavu, jaký titul vybrat. Jedním ze způsobů, jak čtenářům pomoci orientovat se v současné knižní produkci a ocenit dobré české i překladové knihy, je udílení výročních cen Magnesia Litera.

Letošní 3. ročník udílení cen, věrnými účastníky jednomyslně označený za zatím nejlepší, hostila příznačně Městská knihovna v Praze v pátek 2. dubna. Slavnostním večerem, při němž byly vyhlášeny Litery pro objev roku, za nakladatelský čin, za naučnou literaturu, za překladovou knihu, za knihu pro děti a mládež, za prózu, poezii a za přínos české literatuře a také cena čtenářů, provázeli Jolana Voldánová a Miroslav Táborský, kteří na závěr vyhlásili hlavní cenu – Magnesii Literu 2004. Knihou roku se stala monografie Labyrintem revoluce historika Jiřího Suka z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, kterou vydalo nakladatelství Prostor. Autor za ni získal také Cenu Magnesia Litera za naučnou literaturu. Kniha, kterou psal tři roky, analyzuje revoluční dny na přelomu let 1989 a 1990. Rozhovor s historikem Jiřím Sukem přinesl Akademický bulletin v letošním únorovém čísle.

Těší nás, že na cenu za naučnou literaturu byla také nominována výpravná publikace Jan Zrzavý z nakladatelství Academia, jejíž recenzi najdete v tomto čísle Akademického bulletinu.

Václav Havel ve svém pozdravu Magnesii Liteře uvedl: "…je třeba poděkovat všem, kteří se znovu a znovu pokoušejí vymanit z jazykové otupělosti, frází, floskulí. Považuji to za náročný, ale důležitý příspěvek svébytnosti, založené kdysi našimi předky na vzdělání a kultuře." Nezbývá, než s jeho slovy souhlasit a poděkovat všem, kteří se snaží podpořit a pomoci kvalitním knihám, jejich autorům i jejich čtenářům.

MARINA HUŽVÁROVÁ