Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2004  > únor  > obsah

Nové knihy

 • PÝCHA A PŘEDSUDEK
  Není pochyb o tom, že hrdinka románu Pýcha a předsudek, Lízinka, je sama Jane Austenová. Přestože prožila tak typicky nekonfliktní život, neobráží se v jejím díle žádná osudová hořkost. Zdá se, že se ze své pozice dcery bez věna, a tudíž dívky bez zvláštních šancí na lepší sňatek, spíš nesmírně bavila – asi jako člověk, který v divadle sleduje zábavnou komedii. Přidáním ironického podtextu posunula románovou tvorbu ze sfér naivního realismu o několik generací kupředu. Víc než půldruhého století je doba, která dovedla pohltit stovky literárních děl, jimž se při zrodu prorokovala nesmrtelnost; a byla to díla s daleko efektnějšími a vzrušivějšími náměty než Pýcha a předsudek. Jemné kouzlo Jane Austenové má svůj stálý vděčný okruh čtenářů a každá nová generace autorčin odkaz objevuje po svém, v nových barevných odstínech a v novém lesku.
  Austenová, Jane, Academia, Praha 2003. Vydání 6.
 • NEVŠEDNÍ SETKÁNÍ
  Novinář známý především z časopisů Koktejl a Reflex či knihou o Karlu Gottovi shromáždil do prvního svazku svých rozhovorů (zamýšleny jsou dva až tři) slavné a populární osobnosti českého kulturního a vědeckého života. V Sarvašových osobitě vedených rozhovorech lidé jako M. Horníček, A. Born, J. Grygar, T. Halík, E. Krumbachová, Z. Mahler, J. Suchý, O. Vávra, I. Passer, V. Bělohradský, K. Fialová, P. Hapka a další na neobvyklé otázky dávají často neobvyklé odpovědi a prozrazují někdy i to, co jinde dosud neřekli.
  Sarvaš, Rostislav, Academia, Praha 2003. Vydání 1.
 • BLÁZNŮV POLŠTÁŘ
  Ve své nové knize Bláznův polštář předkládá Jaroslav Putík (1923) krátké zápisky a výpisky, vznikající od 50. let až do současnosti. Ironický glosátor s citem pro absurditu všedních situací shromáždil pestrou kolekci lidských (i zvířecích) dramat, groteskních minipříběhů, anekdotických historek, aforismů a bonmotů. Vlastním autorovým textem prostupuje útržkovitý čtenářský deník, výmluvný důkaz Putíkova vytříbeného čtenářského vkusu.
  Putík, Jaroslav, Academia, Praha 2003. Vydání 1.
 • ROK NAROZENÍ 1957
  Vzestupy a pády hlavní hrdinky od listopadu 1989 do současnosti jsou obsahem této útlé knížky. Autorka ve svém příběhu, pro někoho až příliš syrově, vykresluje na základě skutečných událostí vývoj lidí, kteří na cestě vzhůru nechají v sobě padnout člověka a nevidí v tom žádnou tragédii.
  Sýkorová, Olga, vydáno vlastním nákladem, Bouzov 2003. Vydání 1.
 • ARS LONGA:
  SBORNÍK K NEDOŽITÝM SEDMDESÁTINÁM JOSEFA KRÁSY

  Sborník přináší dvacet dva studií věnovaných památce významného českého historika umění Josefa Krásy (1933–1985), který by se v srpnu 2003 dožil sedmdesáti let. Příspěvky odrážejí šířku Krásových zájmů a jsou věnovány českému a evropskému umění od pozdní antiky až po 20. století. Ačkoliv jádro tvoří práce o středověkém umění, kterému se Josef Krása věnoval především, ve sborníku jsou otištěny také studie věnované umění 16. století, Caravaggiovi, sběratelství a sochařství kolem roku 1800, Maxi Švabinskému, Pablu Picassovi, Emilu Fillovi, Janu Koblasovi nebo motivu spirály v umění 20. století.
  Bukovinská, Beket, Konečný, Lubomír (ed.), Artefactum, Nakladatelství Ústavu dějin umění AV ČR, Praha 2003. Vydání 1.