
Družice INTEGRAL má za sebou první rok práce na oběžné dráze.
Její systémy a přístroje pracují normálně. Na palubě má palivo pro korekční motory ještě na více než 15 let. Prozatím schválila Evropská kosmická agentura ESA prodloužení mise na 5 let, to je do konce roku 2008,
ale předpokládá se ještě další prodloužení.
V uplynulém období jsme se věnovali zpracování dat zejména z palubního optického teleskopu OMC, ale i z rentgenových a gama teleskopů JEM-X a IBIS, částečně i z druhého palubního teleskopu gama SPI. Hráli jsme vedoucí roli při analýze jednoho ze 7 detekovaných gama záblesků (GRB030501). V Ondřejově začalo pracovat středisko pro zpracování vědeckých dat z družice, bylo instalováno a zprovozněno potřebné programové vybavení. Tiskem vyšla 4 původní vědecká sdělení s naším spoluautorstvím, další se připravují. Na 5. mezinárodním workshopu INTEGRAL v Mnichově v únoru 2004 máme přihlášeno celkem 17 příspěvků z 227 zaslaných abstraktů.
Ve dnech 16. až 19. října 2003 – přesně rok po startu družice – se sešel v Kostelních Střímelicích český tým projektu INTEGRAL, aby zhodnotil dosavadní českou účast na práci a vědeckém programu družice a projednal plány na další období. I tentokrát mu dominoval vědecký dorost – sešlo se nás již 20, včetně doktorandů a diplomandů nejen z ASÚ AV ČR, ale i z Masarykovy univerzity v Brně a z ČVUT v Praze. Přednášky našich mladých kolegů, kteří seminář i organizovali a řídili, měly tradičně vysokou úroveň (viz program a další informace na http://lascaux.asu.cas.cz). To, že řešení velkého mezinárodního projektu přilákalo tak velkou a navíc interdisciplinární skupinu vědeckého dorostu, je velmi potěšující, a pro další období, kdy se budou vědecky analyzovat data z družice, i velmi podstatné. Projektem ESA INTEGRAL i navazujícím projektem ESA XEUS tak nachází celosvětově perspektivní vědní obor – astrofyzika vysokých energií – i v České republice pevné zakotvení a jasnou dlouhodobou perspektivu. Jen tým astrofyziky vysokých energií v Astronomickém ústavu AV ČR má nyní již (včetně kolegů s částečnými úvazky, tedy zejména doktorandů) 14 členů a v současné době probíhají jednání o tom, aby se doporučení mezinárodních evaluačních komisí Astronomického ústavu o podpoře dalšího rozvoje tohoto oboru i proklamovaná podpora novým perspektivním oborovým trendům promítly odpovídajícím způsobem i do organizační struktury ústavu.
RNDr. RENÉ HUDEC, CSc.,
Astronomický ústav AV ČR