Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2004  > únor  > obsah

Academia v Ostravě

Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku 

"Kdo může říci, který člověk je chytrý a který je hlupák?" klade otázku jedna z hebrejských písní, jež zazněly při slavnostním otevření nového knihkupectví a literární kavárny Academia o poledni v pondělí 26. ledna 2004. Už zájem o kvalitní knihy sám o sobě však značí, že toto místo hlupáci asi navštěvovat nebudou.

Severomoravská metropole Ostrava je sídlem dvou univerzit, pro nás aktuálního Ústavu geoniky AV ČR, má bohatou multikulturní tradici a těsně sousedí s Polskem: to jsou dostatečně pádné důvody pro vybudování knižního domu, který region obohatí o širokou nabídku titulů včetně vědeckých a odborných. Navíc se počítá s velkou nabídkou polské literatury. Literární kavárna je otevřena na historickém místě, kde se na přelomu 19. a 20. století scházeli místní lidé v Café Habsburg. Moderně zařízený světle žlutý interiér prodejny a kavárny, jehož obrovská okna nabízejí výhled na celé Masarykovo náměstí, hostil desítky účastníků slavnosti, kterou shodou šťastných okolností mohli uvést předsedkyně AV ČR doc. Helena Illnerová, předseda poslanecké sněmovny dr. Lubomír Zaorálek, ostravský primátor Ing. Aleš Zedník a pochopitelně ředitel nakladatelství Academia Alexander Tomský. Mimořádnou kulturní lahůdkou, nasadivší literární kavárně vysokou laťku, se stalo skvělé vystoupení ostravského pěveckého sboru studentek hebrejštiny Adash, vedeného doc. Tomášem Novotným.

Text a foto Marina Hužvárová