Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2004  > listopad  > obsah

V každé louži někdo bydlí

Obrázek k článku Obrázek k článku 

Co je vlastně louže? Všichni to víme, ale chcete-li význam slova vyjádřit úplně přesně a ověřit, zjistíte, že louži ve slovníku nenajdete. V češtině dokonce nepomůže ani internet; až oxfordský výkladový slovník Vás poučí, že louže je malé množství vody, které vznikne většinou po dešti (napršením). První z cyklu přírodovědných filmů Entomologického ústavu AV ČR a firmy FATE tedy odhaluje život v louži, která vlastně pravou louží není. Je to podmáčený kus přírody, možná mokřad, na kraji českobudějovického sídliště, což však neubírá nic na dokumentární hodnotě snímku. Díky unikátní filmové technologii se divák na dvacet minut stává součástí neuvěřitelného vodního světa, sleduje potápníka a jeho dravou larvu, bruslařku mačkající vodní hladinu, čolka plujícího v tomto malém vodním světě jako nějaká velryba, nebo třeba půvabně pojmenovanou znakoplavku či jehlanku. Život, zdánlivě idylický, je pln nebezpečí a nástrah a v jeho kruhu je každý každému potravou. Zmatek vnáší pouze narušení vodní hladiny, cizí zásah do mokrého světa...

Zatím netradiční spolupráce vědeckého ústavu (ENTÚ AV ČR) a soukromé firmy, jež filmování finančně a technicky zabezpečila, začala již v roce 1998. Tehdejší dokument o lýkožroutu smrkovém Ips typographus – chcete mě? byl v roce 2000 oceněn na Academia filmu Olomouc, promítal se na mezinárodních festivalech a uvedla ho Česká televize. Takový úspěch se stal samozřejmě výzvou k další tvorbě a vedl osvědčený tým k rozhodnutí natočit celý cyklus přírodovědných filmů.

Premiérově se film Louže promítal 19. října 2004 v Akademii věd ČR na pražské Národní třídě jako součást tiskové besedy, na níž promluvili ředitel Entomologického ústavu AV ČR v Českých Budějovicích doc. RNDr. Jan Šula, CSc., spoluautor scénáře RNDr. František Weyda, CSc., z ENTÚ AV ČR, režisér Josef Dlouhý z firmy FATE a kameraman Jan Osten.

Marina Hužvárová