Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2004  > listopad  > obsah

Čestné oborové medaile

Obrázek k článku Obrázek k článku 

Medaile J. G. Mendela

Předsedkyně AV ČR prof. Helena Illnerová předala dne 20. září 2004 čestnou oborovou medaili Johanna Gregora Mendela za zásluhy v biologických vědách prof. Jamesi Oliverovi jr. z Georgia Southern University.
Prof. Oliver jr. patří mezi přední světové odborníky působící v oblasti biologie klíšťat a klíšťaty přenášených chorob, který po celý svůj aktivní badatelský život rozvíjí vztahy s kolegy z České republiky. V 60. a 70. letech se věnoval genetice klíšťat, v 70. a 80. letech se zaměřil na studium reprodukční fyziologie, embryologie a endokrinologie klíšťat. Objevem zásadního významu je "engorgement/mating factor" uvolňovaný ze samčích gonád a podmiňující oplodnění kopulující samice. V posledních 10 letech se prof. Oliver zcela upnul k problematice ekologie a epidemiologie lymeské boreliózy v jihovýchodní části USA. Výzkumy pod jeho vedením jednoznačně potvrdily druhovou diverzitu a vnitrodruhovou variabilitu spirochét lymeské boreliózy také na severoamerickém kontinentu. Zasloužil se tak o prolomení dlouho přetrvávajícího mýtu o jediném druhu borelií, který je na území USA původcem lymeské nemoci, a nepřímo také o zásadní revizi a zastavení programu vakcinace proti této chorobě v USA.
Od počátku svého působení ve výzkumu klíšťat rozvíjel vztahy s českými a slovenskými kolegy. Organizačně se podílel na mezinárodních akarologických kongresech, které se konaly v bývalém Československu třikrát, naposledy v Českých Budějovicích v roce 1990. Podílel se na 11. letní škole v Českých Budějovicích v roce 2001 jako hlavní vyučující v tematickém workshopu Ticks and Tick-borne Pathogens. V roce 2002 stál u zrodu smlouvy o spolupráci a výměně studentů mezi Georgia Southern University a Jihočeskou univerzitou.

Medaile E. Macha

Předsedkyně AV ČR prof. Helena Illnerová předala dne 15. října 2004 čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách Ing. MSc. Janu Koubovi, DrSc., z Geodetic Survey v Kanadě.
Ing. Kouba je přední světovou osobností v kosmické dynamice a astrodynamice. Absolvoval astronomickou specializaci oboru geodézie na Stavební fakultě ČVUT v Praze v r. 1967. Po emigraci do Kanady se stal uznávaným odborníkem v oblasti kosmické geodézie hned v jejích počátcích. Stal se spolutvůrcem využití GPS (Global Positioning System) v geodézii a geodynamice. Významně zasáhl především do určování variací vektoru okamžité zemské rotace s uvážením atmosférických vlivů a interferenčního zaměřování vzdálených kosmických rádiových zdrojů z velmi dlouhých interferenčních základen. Patří mezi první vědce na světě, kteří začali určovat seismické efekty systémem GPS.
Hned po změně společenských poměrů u nás v roce 1989 začal úzce spolupracovat s českou vědeckou komunitou. Externě spolupracuje s IERS Combination Research Center, založeného společně Astronomickým ústavem AV ČR a katedrou vyšší geodézie Fakulty stavební ČVUT v Praze.

-lyi-