Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2003  > červenec  > obsah

Nové knihy

Soudce z milosti
"Klíčový politický román z východní Evropy", tak se vyjádřil o díle Ivana Klímy jeden z předních britských spisovatelů a kritiků Malcolm Bradbury. Sám autor, který dnes bezesporu patří mezi nejvýznamnější a zároveň nejčtenější české spisovatele, a to nejen u nás, ale i v zahraničí, označil knihu za svůj životní román. Soudce z milosti, který vyšel poprvé už v roce 1986, zachycuje trýznivé dilema soudce, který má rozhodnout o trestu smrti pro usvědčeného vraha.
Klíma, Ivan, Academia, Praha 2002. Vydání 1.

Máj
Lyrickoepická báseň vydaná v dubnu 1836, sedm měsíců před Máchovou smrtí. Obsahuje prolog Čechové jsou národ dobrý, 4 zpěvy a 2 intermezza.
Mácha, Karel Hynek, Academia, Praha, 2003. Vydání 1.

Asijské divadlo na konci milénia
Kniha je čtenářsky přitažlivou sondou do oblasti málo známého živého umění s dlouhou tradicí. Autorka se zabývá řadu let orientalistikou a teatrologií, pedagogicky působí na univerzitě Karlově; celoživotně usiluje o překonání evropocentrického pohledu na divadelní tvorbu.
Kalvodová, Dana, Academia, Praha, 2003. Vydání 1.

Podvojná hra
Detektivku, thriller, milostný příběh, děsivé intriky, popis života v Praze, to vše nabízí kniha Richarda Masona, která vyvolala v roce 1999 naprostou senzaci a vzápětí nadchla vydavatele z celého světa. Vyprávění o tom, že zdánlivá nevinnost může těžce ublížit těm nejbližším, a čisté svědomí nemusí být tak čisté, je-li nepoužívané.
Mason, Richard, Academia, Praha, 2001, ed. Scarabeus. Vydání 1. (reprint).

Tančili tváří k slunci
První román uznávané sochařky a grafičky Donni Buffalo Dog s indiánským jménem Ptešunkawin vypráví autobiografický příběh jejího života. Když jí zemřel indiánský otec ve třicátých letech, žila sama s bělošskou matkou, aniž by znala svůj míšenecký původ. Odmalička si však uvědomovala svou odlišnost, jež ji vydělovala z většinové společnosti. Ve čtyřiceti letech pochopila, že potřebuje opustit svůj dosavadní život a vrátit se k přírodě a ke svým kořenům. Z bělošského velkoměstského světa tedy odešla do divočiny, aby hledala ve svém nitru stopy po domorodých amerických předcích.
Buffalo Dog, Donni, Mladá fronta, Praha, 2002. Vydání 1.