Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2003  > únor  > obsah

Šance pro zvídavé studenty

Tiskový odbor AV ČR připravil pro středoškolské studenty, ale i pro další zájemce z řad veřejnosti, přednášky významných vědců z Akademie věd České republiky.

Účast na první přednášce 14. ledna 2003 Matematika - věda budoucnosti překvapila nejen přednášejícího docenta Michala Křížka z Matematického ústavu AV ČR, ale i organizátory z Tiskového odboru AV ČR. Místnost 206 byla zaplněna do posledního místečka a posluchači odcházeli přesvědčeni, že není proč se bát matematiky.

Ve středu 19. února 2003 si přijdou na své milovníci češtiny. Vědecká pracovnice Ústavu pro jazyk český AV ČR dr. Světla Čmejrková, CSc., v přednášce Český jazyk na počátku nového tisíciletí pohovoří o tom, jak obstojí český jazyk v době počítačů a mobilních telefonů. Co bude s hacky a carkami?

Březnová přednáška předsedkyně Akademie věd ČR docentky Heleny Illnerové se bude konat v rámci Evropského týdne mozku v úterý 11. března 2002. V přednášce Denní a sezonní hodiny v živých organizmech se dovíme o hodinách, které máme v mozku a které řídí rytmy v spánku a bdění, v tělesné teplotě, v tvorbě hormonů, a o stovkách a stovkách dalších rytmů.

Kdo se chce dovědět, jak žijí čeští vědci v pralesích na opačné straně zeměkoule, určitě si nenechá ujít přednášku docenta Vojtěcha Novotného z Entomologického ústavu AV ČR Ekologie tropických pralesů Papuy-Nové Guineje v úterý 8. dubna 2003. Doví se z ní například, jak se studuje ekologie tropického lesa a jak pracuje česká výzkumná stanice na Papui-Nové Guineji. A také o tom, jak žili a žijí domorodí obyvatelé novoguinejských lesů.

Přednášky se konají ve 14:00 h v místnosti 206 v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Zuzana Bukovská