Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2003  > prosinec  > obsah

Střípky ze života

Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku 

Profesor Otto Wichterle (1913–1998) se v roce 1958 stal ředitelem nově vzniklého Ústavu makromolekulární chemie ČSAV a v roce 1990 byl zvolen předsedou Československé akademie věd. Tuto funkci vykonával až do roku 1993.
Proslavil se zejména svými pokusy s převedením hydrogelů do vhodného tvaru oční kontaktní čočky. Pomocí dětské kovové stavebnice Merkur sestavil prototyp odstředivého odlévacího zařízení a na něm odlil první čtyři velmi pravidelné čočky, které nedráždily oko. Dnes užívá kontaktní čočky, které lze rychle a jednoduše aplikovat, asi 100 milionů obyvatel naší planety.

Vernisáž zahájila ve středu 29. 10. 2003 slavnostní vzpomínkový večer k 90. výročí narození prof. Otto Wichterleho. Za účasti paní MUDr. Lindy Wichterlové zavzpomínala na světoznámého vědce ve foyer budovy AV ČR na pražské Národní třídě předsedkyně AV ČR doc. RNDr. Helena Illnerová, DrSc.

Slavnostním večerem provázel se šarmem a vtipem Ing. Jiří Michálek, CSc., z Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, který zval ke vzpomínce na pana profesora jeho přátele a bývalé kolegy. Postupně promluvili doc. Ing. Karel Ulbrich, DrSc., prof. Ing. Rudolf Zahradník, DrSc., prof. Ing. Pavel Kratochvíl, DrSc., prof. MUDr. Blanka Brunová, DrSc., doc. MUDr. Jitka Čejková, CSc. Slavnost ukončil krátký film Tři oříšky pro pana profesora, který byl natočen ve spolupráci s Ústavem makromolekulární chemie AV ČR.

V rámci oslav byla před budovou Ústavu makromolekulární chemie AV ČR položena základní deska pomníku prof. Wichterleho.