Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2003  > prosinec  > obsah

Madeleine

Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku 

"Můj příběh… odráží vření minulého století, rostoucí a měnící se roli žen a celosvětové střetnutí mezi těmi, kdo věří ve svobodu, a těmi, kdo kladou osobní moc nad lidské hodnoty." To jsou úvodní slova bývalé ministryně zahraničí USA, pražské rodačky, Madeleine Albrightové ve vzpomínkové knize na svou kariéru, jejíž vydání načasovalo nakladatelství Práh na termín návštěvy této osobnosti v České republice.

"Představa, že československé dítě, narozené krátce před vypuknutím světové války, se jednou stane první americkou ženou v úřadu ministra zahraničí, bývala nemyslitelná. Téměř stejně nemyslitelná jako to, že matka tří dětí, která až do svých 39 let nikdy nezastávala vládní funkci, se stane nejvýše postavenou ženou v americké historii."

Podtitul Nejlepší ze všech možných světů navozuje atmosféru knihy, otevřenost autorky pohybující se v rovině osobního příběhu, k němuž však pevně přiléhá její veřejné působení. Jsou to tedy memoáry slavné osobnosti, historický exkurz do Československa 30. a 40. let, dějiny Clintonovy vlády i pohled na celosvětové dění druhé poloviny minulého století. Literární hodnotu díla umocňuje satira autorčiných postřehů, ... "odrážející velmi středoevropský smysl pro absurditu politické existence každého člověka, který se pořád ještě považuje za normálního", jak píše v doslovu překladatel knihy a bývalý český velvyslanec v USA Michael Žantovský.

Knihu o více než 500 stranách, doplněnou řadou fotografií a dobovými karikaturami (obrázek a foto nahoře), vydalo nakladatelství Práh jako svou 177. publikaci.

MARINA HUŽVÁROVÁ