Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2003  > listopad  > obsah

Řád akademických palem

Za vědeckou a pedagogickou práci udělil francouzský velvyslanec v České republice Joël de Zorzi 30. září 2003 francouzské státní vyznamenání Řád akademických palem. Francouzská vláda jej uděluje od roku 1808. Nositelé vyznamenání bývají vědci, univerzitní profesoři, představitelé kultury. Radě, která kandidáty na ocenění vybírá, tradičně předsedá francouzský ministr školství. Řád mohou dostat i akademici z jiných zemí než jen z Francie a bývají to osobnosti, které přispěly k rozvoji vztahů mezi oběma zeměmi.

Těší nás, že předsedkyně AV ČR doc. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., získala za prohlubování mezinárodních vědeckých styků hodnost důstojníka. "Velice si toho vážím, protože jsem vždy milovala francouzskou literaturu, kulturu a vědu. Mám spoustu velice dobrých přátel na francouzských univerzitách. Udělám všechno pro to, aby se dál rozvíjela kultura a věda mezi oběma státy," uvedla paní předsedkyně.

Hodnost komandéra získali děkan Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Jan Sokol a profesor historie a filozofie Masarykovy univerzity v Brně Petr Horák.

Specialistka na didaktiku, profesorka francouzštiny v důchodu Alena Tionová obdržela hodnost důstojníka a dalšími vyznamenáními byli oceněni bývalý děkan fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Lubomír Mlčoch, rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm a ředitel výzkumu Sociologického ústavu AV ČR Jiří Večerník.