Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2003  > říjen  > obsah

Nové knihy

PROFESOR VÁCLAV CHYTIL A URANOVÉ DOLY

Teoretické úvahy prof. Václava Chytila o logickém myšlení, pojmosloví a otázkách trestního práva, kterým se věnoval během svého věznění v jáchymovských a příbramských pracovních táborech, završují dokumentační univerzitní řadu vězeňských textů, kterou vydala Univerzita Karlova v Praze. Podkladem ke knize Profesor Václav Chytil a uranové doly se stal školní linkovaný sešit s rukopisem stati Vina a trest. Spolu s titulem Filosofie za mřížemi, Leopoldov léta padesátá – zápisky dr. Pavla Křivského (vyšlo v r. 1995) a knihou Vězeňské přednášky Dagmar Skálové (vydáno v r. 1999) představuje soubor intelektuálního myšlení ujařmené části společnosti, jíž se státní represivní opatření zabývalo přímo systémově.
Pousta, Z. – redaktor publikace, Univerzita Karlova v Praze, 2003. Vydání 1.

ZÁVODY

Politický thriller na autentickém základě z posledního stadia studené války. Pohled zasvěceného do zákulisí velmocenských závodů ve zbrojení.
Již druhý detektivní román z pera Jiřího Poláka, příbramského rodáka žijícího ve Švédsku. Autor vystudoval společenské vědy na univerzitě v Lundu, doktorát získal z politologie. Je jednou z vůdčích osobností Hnutí za přímou demokracii, jehož první mezinárodní konferenci zorganizoval v r. 1998 v České republice.
Polák, J., Nakladatelství J. Marek, Brno, 2003. Vydání 1.

NA VLASTNÍ KŮŽI

V knize zachycuje Heda Kovályová-Margoliová, manželka Rudolfa Margolia, popraveného v politických procesech r. 1952, své životní vzpomínky od 2. světové války až do roku 1968: útěk z koncentračního tábora, posléze život v dusné atmosféře padesátých let, krutý úděl po manželově popravě v roce 1952. Kniha vyšla poprvé v r. 1972 v nakladatelství manželů Škvoreckých Sixty Eight Publishers v Torontu, byla přeložena do mnoha jazyků a setkala se se zcela mimořádným ohlasem.
Margoliová-Kovályová, H., Academia, Praha 2003. Vydání 1.

PAMĚŤ NARUBY

Vzpomínky a příběhy z praxe psychiatra Rudolfa Rodena (1923), pražského rodáka žijícího v Kanadě. Rudolf Roden přežil za druhé světové války koncentrační tábor v Osvětimi, po roce 1948 emigroval se svou ženou Evou do Kanady, kde dostudoval medicínu a filosofii, stal se řádným profesorem psychiatrie na texaské univerzitě v Galvestonu a dodnes provozuje soukromou psychiatrickou praxi v Montrealu.
Roden, R., Academia, Praha 2003. Vydání 1.

HVĚZDA KRUHU KNÍŽAT

Téměř "zapomenutý" literární žánr – historický román – se po své nedávné renesanci v zemích západně od našich hranic znovu dostává i do rukou českého čtenáře. Až s intimní znalostí historických souvislostí a dobových reálií předkládá autor napínavé zpracování dramatických událostí, které postihly naši zemi již před téměř tisíciletím. Příběh pouhých dvou měsíců z léta roku 1091 nás neodbytně vtáhne do bojů, intrik a střetů této vášnivé a kruté doby, které však vyvrcholily zcela nečekaným rozuzlením.
Novotný, A., Academia, Praha 2003. Vydání 1.