Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2003  > leden  > obsah

Přál bych všem stejné štěstí na profesory

Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku Obrázek k článku 

Letos 4. června uspořádala Nadace B. Jana Horáčka Českému ráji ve spolupráci s Tiskovým odborem Akademie věd ČR tiskovou konferenci o "české Nobelově ceně", o níž informoval Akademický bulletin č.7-8/2002.

Cenu PRAEMIUM BOHEMIAE 2002, milion korun, měl laureátům osobně předat mecenáš Bohuslav Jan Horáček, zakladatel Nadace B. Jana Horáčka Českému ráji, v den svých 78. narozenin. Osud někdy hraje divnou hru, tak tomu bylo, bohužel, i tentokrát - mecenáš se významného dne už nedočkal. Bohuslav Jan Horáček zemřel 18. 10. 2002 ve Stuttgartu. Prezident Václav Havel mu 28. 10. 2002 udělil in memoriam státní vyznamenání - medaili "Za zásluhy". Počin Bohuslava Jana Horáčka nemá v novodobé historii České republiky obdoby.

Nedaleko Turnova, pomyslné vstupní brány do Českého ráje, jemuž byla původně Nadace určena, leží státní zámek Sychrov. Jakoby věrný svému jménu, hostil sychravého a mrazivého 4. prosince slavnostní předání cen Praemium Bohemiae.

Laureáti i vzácní hosté zaplnili modrý interiér zámeckého divadla, aby si vyposlechli úvodní slovo předsedy Nadace B. Jana Horáčka, Mgr. Františka Horáčka. Předsedkyně Akademie věd ČR doc. RNDr. Helena Illnerová, DrSc., vyjádřila ve svém proslovu radost nad skutečností, že se našel mecenáš, jenž ocenil nejen práci mladé generace, ale i celoživotní dílo českého vědce. Srdečný a vtipný byl i proslov předsedy Učené společnosti ČR prof. PhDr. Františka Šmahela, DrSc. Poté promluvila předsedkyně České konference rektorů prof. MUDr. PhDr. Jana Mačáková, CSc. Přírodovědné olympiády, které se staly důležitou složkou nejen péče o talentované studenty, ale i modernizace výuky v celém systému školství, a jsou pořádány ve fyzice, chemii, biologii, matematice a programování, reprezentoval prof. Ing. Bohumil Vybíral, CSc. Zdůraznil vynikající úspěch českých studentů na mezinárodních soutěžích v roce 2002.

Kýžený okamžik nastal všem 23 mladým laureátům a jejich šťastným a právem hrdým rodičům, když Mgr. F. Horáček společně s prof. B. Vybíralem předali nadační ceny. Za všechny studenty poděkoval vítěz matematické olympiády ve Velké Británii a druhý na olympiádě v informatice v Koreji student pražského Akademického gymnázia Josef Cibulka.

Neuvěřitelným jedním milionem korun ocenil mecenáš B. J. Horáček a jeho Nadace hlavní cenu Praemium Bohemiae 2002, kterou obdržel za objevné práce v endokrinologii prof. MUDr. Vratislav Schreiber, DrSc., mimo jiné zakládající člen Učené společnosti České republiky a předseda Rady pro popularizaci vědy AV ČR. Prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., pobavil všechny přítomné svým vyprávěním, jak se čerstvý nositel nové významné české ceny jakémukoli ocenění bránil a kdysi řekl: "Co by si ta komise pro Nobelovu cenu pomyslela. Vždyť my jsme jezdili pro vzorky spartakem na jatka do Holešovic."

A co na to významný, právě oceněný vědec? "Říci: Jsem nejlepší, to se vědě nenosí. Možná tak leda v politice. K práci mě přivedl profesor na střední škole a přál bych všem, aby měli také takové štěstí na vynikající pedagogy."

Marina Hužvárová