Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2003  > leden  > obsah

Galerie 01/2003 - Setkání zvláštního druhu aneb Kouzlo mikrosvěta

Obrázek k článku
Mimozemšťan? Ne, toto je larva stonožky Chilopoda. Snímek z rastrovacího elektronového mikroskopu, počítačově kolorováno.

Obrázek k článku
RNDr. František Weyda, CSc., se v Entomologickém ústavu AV ČR zabývá především studiem ultrastruktur hmyzu a roztočů. Pracoval v různých laboratořích v Evropě a v USA, amatérské fotografii se věnuje od roku 1961. Vyučuje už deset let klasickou a digitální fotografii a vidoetechniku na Biologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. V roce 1998 založil Laboratoř digitálního zobrazování v entomologii ENTÚ AV ČR. Každoročně pořádá mezinárodní konference o digitálním zobrazování, od roku 1999 spolupracuje s tvůrci vědecko populárních filmů – získal první cenu za vědecko-dokumentární film "Chcete mě?", Academia film Olomouc 2000.

Obrázek k článku
Kouzlení s barvami na vědeckých fotografiích - zrno pylu jako příklad: kolorované snímky z rastrovacího elektronového mikroskopu. Ve vědě se přidávají falešné barvy - pseudokolorizace. Lidé mají barvy rádi. Zde je ukázáno několik možných variant.

Obrázek k článku
Typické listovité zakončení tykadel chrousta determinuje i název celé čeledi listorozí. Pseudokolorizovaný snímek z rastrovacího elektronového mikroskopu odhaluje speciální smyslové štětinky.