Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2002  > září  > obsah

Spanilá jízda EBICYKL 2002

Obrázek k článku Obrázek k článku 

Letošní XIX. ročník putování astronomů-cyklistů se uskutečnil pod názvem "Rodná slezská hrouda" ve dnech 19. až 28. července za cyklisticky ideálního počasí: většinou bylo pod mrakem, vítr foukal od severozápadu a bouřky i přeháňky se nám zázračně vyhýbaly. Už při sjíždění na oficiální zahájení ročníku na hvězdárně v Úpici v Podkrkonoší zažili někteří ebicyklisté jedinečné setkání s legendárním českým cyklistou Janem Veselým (nar. 1923) v Mukařově. Zásluhou astronomky a ebicyklistky Lenky Šarounové z Ondřejova byla totiž letos v dubnu pojmenována planetka č. 29484 jménem Honzaveselý.

Ostatně také Ebicykl má díky astronomovi hvězdárny na Kleti Miloši Tichému "svou" planetku č. 7791 - viz internetovou adresu: planetky.astro.cz. Stejně nezapomenutelná byla i neplánovaná exkurze v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem, kde se nás obětavě ujal ředitel MVDr. Norbert Záliš, který poutavě vyprávěl o aplikaci etologie v tomto chovu.

Před startem II. etapy ročníku měli zase ebicyklisté jedinečnou možnost navštívit světově proslulý Třebechovický betlém, v Žamberku vzpomněli památky dánského astronoma Theodora Brorsena (1819-1895), jenž působil na tamější zámecké hvězdárně v letech 1847-1870, i žambereckého rodáka, českého astronoma Augusta Seydlera (1849-1891).

V Lanškrouně si připomněli památku velkého českého polyhistora Jana Marka Marci z Kronlandu (1595-1667), po němž je mj. pojmenován i kráter na Měsíci. Zde se též setkali s populárním polským farářem P. Zbigniewem Czendlikem. Konečně v Opavě shlédli nedávno instalovanou pamětní desku na místě rodného domu významného rakouského astronoma Johanna Palisy (1848-1925), jednoho z nejpilnějších objevitelů planetek na přelomu 19. a 20. stol. , jehož zásluhou se na nebe dostala mimo jiné jména Silesia (planetka č. 257) a Oppavia (č. 255).

Ve Slezsku účastníci navštívili rodiště polního hejtmana Ebicyklu, které se nyní nalézá v Polsku dobrých 150 m od hranice České republiky a starobylé slezské obce Bernartice. Výškovým vrcholem ročníku se stala nejvyšší hora Jeseníků Praděd, kam mnozí účastníci vyjeli na kole od Červenohorského sedla. Při té příležitosti jsme měli možnost shlédnout i známou přečerpávací elektrárnu Dlouhé stráně a několik větrných elektráren v okolí, jakož i známou přírodní rezervaci Rejvíz.

V předposlední etapě ročníku jsme byli hosty další cyklistické legendy Víti Dostála, který zatím jako jediný Čech objel na kole celou zeměkouli a nyní farmaří v Hlubočci poblíž Opavy. Těžištěm každého Ebicyklu jsou ovšem návštěvy hvězdáren, které započaly již zmíněnou hvězdárnou v Úpici, na níž jsme zejména obdivovali pohledy dalekohledem na Slunce doslova poseté skvrnami, z nichž největší byly viditelné i očima, pochopitelně přes tmavý filtr.

Dále následovaly hvězdárny ve Rtyni v Podkrkonoší, Hradci Králové, Jeseníku, Dolním Benešově, Ostravě-Krásném Poli, Valašském Meziříčí a Přerově, kde letošní ročník skončil návštěvou v astronomicko-optickém podniku ATC. Letošního Ebicyklu se zúčastnilo celkem 46 cyklistů ve věku od 17 do 66 roků ze všech koutů České i Slovenské republiky, z toho 12 žen, a dále 6 řidičů a spolujezdců vozidel se zavazadly. V průběhu I. etapy v Babiččině údolí došlo k malé oslavě přímo na silnici: v tu chvíli totiž součet kilometrů, odšlapaných v průběhu všech dosavadních Ebicyklů jednotlivými jezdci, dosáhl úctyhodné hodnoty půl milionu kilometrů.

Nominální délka letošní trasy činila něco přes 600 km, ale většina účastníků ujela při cestě na start a zpět domů ještě dalších 100-300 km. V době, kdy vychází tento článek, jsou již v proudu přípravy na jubilejní XX. Ebicykl, který se pojede na jižním a západním Slovensku při některém prázdninovém měsíčním úplňku v r. 2003. Podrobnosti o posledních osmi ročnících Ebicyklu a zejména množství fotografií lze nalézt na internetové adrese: www.ebicykl.cz.

Jiří Grygar (polní hejtman Ebicyklu)