Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2002  > září  > obsah

Dokumentární film a soudobé dějiny

Výzkumné centrum pro dějiny vědy a Ústav pro soudobé dějiny AV ČR a Krátký film Praha si Vás dovolují pozvat na další díl semináře

Dokumentární film a soudobé dějiny

prostřednictvím festivalových snímků TECHFILMu. Filmový seminář se koná dne 24. září 2002 od 15:00 hodin v budově Akademie věd ČR, Národní 3, 110 00 Praha 1, místnost č. 206. Za přítomnosti hostů budou promítnuty zahraniční dokumenty věnované výzkumu života v přírodě.

Program:

ROZTOČI KANIBALOVÉ, Francie, 1999, 54 min, režie: Thierry Berrod a Quincy Russel

V noci se matrace v naší posteli podobají "džungli": jsou plné čilých roztočů. Někteří jsou jako lvi, jiní jako antilopy či mrchožrouti, kteří požírají naši odumřelou kůži - a také sebe navzájem. Aby se jich někteří lidé zbavili, holí si svá těla od hlavy až po paty, jiní dokonce spí s rukama na svých choulostivých místech... A co na to vědci? Tento dokumentární snímek nám představuje unikátní záběry ze života roztočů také pomocí mikroskopických detailů.

DOČASNÁ SMRT - Pravěcí garnáti jako umělci v přežívání, Německo, 1998, 44 min, režie: Gunther Bludszuweit a Ilona Riehl

Pravěcí garnáti (Branchiopodes) existují beze změny již 200 milionů let - jsou to živoucí fosilie. Jejich strategie pro přežití zní jako sci-fiction: embrya dokáží přežít bez jakéhokoliv metabolismu, jsou mrtvá - ale jde pouze o "dočasnou smrt". Perfektní adaptace na dočasné vodní nádrže je klíčem k evolučnímu úspěchu branchiopodů. Jak se ale dokáží tato zdánlivě mrtvá embrya ubránit rozkladu? A co v nich znovu probudí život? Tento dokument ilustruje ekologii a životní strategii, informuje o nejnovějších výsledcích výzkumu a věnuje se i otázce jejich využití pro lidstvo. Neobvyklé makrozáběry odhalují překvapující barevnou nádheru.

TERMITI TOČÍ, Francie, 2000, 52 min, režie: Thierry Berrod

Úžasný dokument o termitech. Film představuje tento druh ze všech pohledů - jeho ničivou sílu i neobvyklou užitečnost. Ničí dřevěné domy na jihu USA, ale na druhé straně mohou být i velice užiteční - ve Středoafrické republice léčí pastou z termitů vředy a v Kanadě se jistý druh termitů používá k hledání zlata.

Informace naleznete také na www.vcdv.cas.cz.