Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Abicko  > archiv  > 2001  > červenec  > obsah

Antonín Bečvář, astronom, který miloval mraky

Obrázek k článku Obrázek k článku 

Tisková konference ke stému výročí narození významného českého astronoma 20. století se konala 6. června 2001 v budově Akademie věd ČR na Národní třídě

RNDr. Antonín Bečvář se narodil 10. června 1901 ve Staré Boleslavi. Studoval klimatologii a astronomii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. V roce 1927 postavil na zahradě rodinné zemědělské usedlosti v Brandýse nad Labem malou hvězdárnu, jež se stala záhy známým místem astronomického pozorování, kam se sjížděli tehdejší významní astronomové, a jako hydrometeorologická stanice slouží dodnes. V roce 1930 přijal Bečvář místo státního klimatologa ve Vysokých Tatrách. Na terase hotelu na Štrbském plese umístil mladý astronom svou druhou kupoli pro nebeská pozorování, odkud v roce 1942 pozoroval novou kometu. Za 2. světové války zapůsobil na slovenskou vládu a inicioval výstavbu nové horské hvězdárny na Skalnatém plese v letech 1941 - 43, která se stala jedinou vysokohorskou observatoří v tehdejším Československu a je jednou z nejvýše položených hvězdáren v Evropě. Právě na Skalnatém plese bylo počato Bečvářovo světoznámé dílo - hvězdné atlasy. Se svými spolupracovníky dokončil v roce 1948 Atlas Coeli, v zahraničí známý jako Atlas of Heavens, jímž se stal skutečným fenoménem v oblasti hvězdné kartografie. V roce 1951 byl Antonín Bečvář, již světově uznávaný vědec, z observatoře na Skalnatém plese propuštěn. Vrátil se domů, do Brandýsa nad Labem, aby zde opravil svou hvězdárničku a pokračoval v nebeském mapování, jež vyvrcholilo velkolepou trilogií hvězdných atlasů Eclipticalis (1958), Borealis (1962) a Australis (1964).

Antonín Bečvář však na obloze nehledal jen hvězdy. Po celou dobu pobytu v Tatrách studoval a fotografoval mraky a výsledek své práce publikoval v neobyčejném díle - Atlasu horských mraků (1953). Byl náruživým turistou a obdivovatelem hor a také hrál velmi dobře na klavír a housle.

10. ledna 1965 Dr. Antonín Bečvář, významná osobnost světové hvězdné kartografie, v Brandýse nad Labem zemřel. Odešel tiše, jako komunistům nepohodlná osoba, ale jeho jméno zůstalo nad mraky, neboť je nese kometa, planeta a kráter na Měsíci.

RNDr. Antonína Bečváře přibližuje exkluzivní monografie Antonín Bečvář - astronom, který miloval mraky od Štěpána Ivana Kováře, jež v omezeném počtu výtisků vyšla péčí Humoristicko iniciativního, vzájemně gratulačního, okrašlovacího spolku rodáků, přistěhovalců a přátel "Za starý Brandýs a starou Starou Boleslav" v nakladatelství PhDr. Milana Nováka v Brandýse nad Labem.

Marina Hužvárová