Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Ceny Nakladatelství Academia 2015

V sedmém ročníku Cen Nakladatelství Academia, které mají za cíl představit veřejnosti kvalitní odbornou a populárně-naučnou literaturu, byly 23. března 2015 vyhlášeny vítězné tituly. Letos vybírala porota pod vedením prof. Ivo Krause ze 42 publikací – vedle pořadatelského nakladatelství Akademie věd měly svá želízka v ohni rovněž Filosofický ústav, Ústav dějin umění, Historický ústav a Ústav pro českou literaturu. Knihou roku se stala mimořádná publikace autorského kolektivu Evy Semotanové a Jiřího Cajthamla Akademický atlas českých dějin, který prostřednictvím čtyř stovek map i dílčích sond zachycuje české a československé dějiny. Ručně vázaná publikace, která zvítězila i v kategorii výtvarné zpracování (Studio Marvil), vznikla jako součást badatelského záměru Historického ústavu AV ČR; dílo navazuje na studium historické geografie začleněné do struktury ústavu již v polovině 20. století a obdobný výzkum před druhou světovou válkou.


Všechna fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
Předseda AV ČR Jiří Drahoš gratuluje Evě Semotanové a Jiřímu Cajthamlovi.
 

V kategorii původní vědecká nebo populárně-naučná práce získal ocenění S vět měst Jiřího Hrůzy (in memoriam). Cenu za překlad vědecké nebo populárně-naučné práce obdrželi Radek Kašpar a Marika Králíková, kteří přeložili Luciferův efekt amerického psychologa Philipa Zimbarda.
 

Ceny_Academia_2015_05.JPG
Cenu za překlad převzala Marika Králíková.
 

V kategorii slovník nebo encyklopedická publikace získal přízeň průvodce Praha avantgardní (Kateřiny Piorecké a Karla Pioreckého).
 

Ceny_Academia_2015_05.JPG
Autoři knihy Praha avantgardní Kateřina Piorecká a Karel Piorecký.
 

Cenu poroty obdržel Martin Mádl za dvoudílnou publikaci Tencala I–II (Artefactum, ÚDU AV ČR), která vznikla jako součást programu, zaměřeného na dokumentaci a výzkum nástěnných maleb 17. a 18. století v českých zemích.
 

Ceny_Academia_2015_05.JPG

Nejprodávanější knihou Nakladatelství Academia se stala Akademická příručka českého jazyka(15 000 výtisků) Markéty Pravdové a Ivany Svobodové (eds.).
 

Ceny_Academia_2015_05.JPG
Autorka Akademické příručky českého jazyka Markéta Pravdová

Z ocenění se těší i vítězové Studentské soutěže, a to v kategoriích vědy o neživé přírodě (Vladimír Zýka – Fragmentace krajiny ČR dopravními stavbami – vývoj, současný stav a priority územní ochrany) a humanitní a společenské vědy (Iveta Škrabalová – Jaroslav Šalda. Portrét titána tisku.)
 

Ceny_Academia_2015_05.JPG
Vítězka Studentské soutěže Iveta Škrabalová
 

lsd

 

25. 3. 2015