Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Protestní pochod za záchranu slovenské vědy

Dva měsíce intenzivních diskusí za záchranu vědy na Slovensku nepřinesly požadovaný výsledek. Slovenští vědci proto 26. listopadu 2014 vyjádřili nesouhlas s dlouhodobým podfinancováním protestními pochody, které se uskutečnily v Bratislavě, Košicích a Tatranské Lomnici. Molekulární biolog dr. Imrich Barák z iniciativy Veda chce žiť vysvětluje, že slovenským vědcům jde především o tři skutečnosti: aby se nesnižoval rozpočet SAV, navýšily se dotace Vědecké grantové agentury MŠVVaŠ a SAV na podporu výzkumu a vývoje, z níž se financují projekty, a aby Akademie byla vyjmuta z programu ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená verejná správa).

koreny_02.JPG koreny_02.JPG koreny_02.JPG                                                               

Foto: http://www.vedachcezit.sk/

 

Slovenská vláda aktuálně SAV přidělila osm milionů eur na mzdové prostředky, což znamená, že se nebude muset hromadně propouštět, jak se původně uvažovalo. Prostředky však nepocházejí z posíleného financování vědy – odebrány byly z rozpočtu APVV (Agentúra na podporu výskumu a vývoja), která tak bude mnoho let rozpočtově stagnovat na úrovni 26 milionů eur. Vědci nepřijdou o místa, ale při výzkumné práci budou hospodařit s nedostatečnými financemi. V příštím roce hrozí SAV výrazné škrty v rozpočtu: Akademie by mohla přijít v porovnání s letoškem o 10 milionů eur; zatímco v roce 2014 získala dotaci ve výši 60 milionů, v roce 2015 by to mělo být něco přes 50 milionů.
Podporu Akademií věd zemí Visegrádské čtyřky vyjádřili jejich předsedové slovenským kolegům v dopise čelným představitelům Slovenské republiky, který zformulovali během říjnového schůzky akademií V4.

26. 11. 2014