Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Výzkumná stanice na Špicberkách

Centrum polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity 24. června 2014 slavnostně otevřelo vlastní výzkumnou stanici na Špicberkách. Vybudováním České arktické výzkumné stanice se tak Česká republika zařadila po bok například Velké Británie, Francie, Polska nebo Norska. Stanice, jež poskytne zázemí vědcům a studentům pro výzkum polárních oblastí, sídlí ve správním středisku Špicberk v Longyearbyenu a má podobu přízemního domu. Nacházejí se zde dvě laboratoře a ubytování pro dvacet lidí. Moderní stanici lze využívat celoročně; s ohledem na klimatické podmínky se však výzkum provádí převážně v letních měsících, od června do konce září.

„O vlastní arktickou stanici na Špicberkách usilujeme již dlouho. Dosud jsme využívali ruskou terénní chatu, která však neposkytuje optimální zázemí. Díky vlastní stanici nebudeme již muset vše složitě převážet, vše potřebné budeme mít na místě. Tímto odpadne nejen časová náročnost přípravy každé cesty, ale také vysoké náklady na přesun materiálu a vybavení, které jsme doposud každý rok transportovali z České republiky,“ upřesnil vedoucí Centra polární ekologie Jihočeské univerzity Josef Elster.

Vědci z Centra polární ekologie Jihočeské univerzity působí na Špicberkách již od roku 2007 a od Norů, kteří území spravují, mají pro výzkum k dispozici území zálivu Billefjorden o rozloze přibližně 100 km 2. Vzdálenost od Longyearbyenu do zálivu je 60 kilometrů, vědci proto dále počítají s využitím terénní základny přímo v zálivu, kterou si pronajímají od ruských vědců. V příštím roce však chtějí tuto chatu vyměnit za čtyři vlastní terénní mobilní chatky.
 


Obě fota: Archiv JU


Slavnostní otevření výzkumné stanice se konalo za přítomnosti významných hostů, mimo jiné rektora Jihočeské univerzity prof. Libora Grubhoffera, děkana Přírodovědecké fakulty JU prof. Františka Váchy, primátora města České Budějovice Juraje Thomy, velvyslance ČR v Norském království Milana Dufka, velvyslance Norského království v ČR Jense Eikaase a ředitele Norského polárního ústavu Kima Holména.

Centrum polární ekologie na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích je centrem polárního výzkumu v České republice. Hlavním cílem centra je vědecký výzkum arktických oblastí zaměřený především na změny prostředí a organismů vlivem klimatických změn. Arktická výzkumná stanice na Špicberkách je nejseverněji položenou českou výzkumnou stanicí. Vytvoření této infrastruktury umožňuje pracovníkům Centra polární ekologie organizovat pravidelné vědecké expedice a vysokoškolské kurzy Polární ekologie.

25. 6. 2014