Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Konference na téma Sociální změna: revoluce a transformace

Stejnojmenné sympozium, jež ve dnech 5. a 6. listopadu 2013 pořádá Centrum globálních studií AV ČR a UK, připomene čtvrt století od revolucí roku 1989 ve střední a východní Evropě. Ty vyvolaly významné politické a ekonomické transformace a způsobily pozitivní i negativní proměny. K zásadním sociálním změnám však došlo nejen na starém kontinentu, ale i v Jižní Americe, arabských zemích a dalších oblastech světa. Cílem transdisciplinární konference je proto znovu promyslet téma revoluce a transformace v životě společnosti. O revoluční změně, kterou by způsobila přímá demokracie, pohovoří jeden z pozvaných hostů – politolog a spisovatel dr. Jiří Polák. Na toto téma Jiřímu Polákovi letos vyšly v Nakladatelství Marek Belza Texty o přímé demokracii.
Příspěvky na konferenci lze přihlásit do 15. září 2013 na e-mailovou adresu cgs@flu.cas.cz nebo na adresu: Marek Hrubec či Martin Brabec, Centrum globálních studií AV ČR a UK, Jilská 1, 110 00 Praha 1. 

 Jiří Polák: Texty o přímé demokracii

polak_kniha.jpgOd skončení 2. světové války se jevil svět Čechům jako rozdělený na dvě protichůdné sféry. Na jedné straně „svobodný svět“, tj. Amerika (zejména USA) a Západní Evropa, na druhé straně komunistické diktatury, tj. hlavně Sovětský svaz a řada jiných států na východě. Tato bipolarita charakterizovaná neustávající studenou válkou, trvala až do konce osmdesátých let a byla ukončena revolučním rokem 1989. Vítězství Západu vypadalo jednoduše – nastolíme demokracii a soukromé podnikání, což bude znamenat, že se všichni budou mít lépe a čeká nás skvělá budoucnost. Záhy se však vynořily první nesnáze a dnes, po čtvrtstoletí vývoje, si uvědomujeme, že hlavní problémy přesahují hranice jednotlivých států. Žijeme v době globalizace, internet dává každému možnost téměř neomezeného získávání informací a v nebývalé míře narůstá problém zhoršování životního prostředí, jakož i plundrování omezených zdrojů. Řešení toho všeho vyžaduje spolupráci lidí celého světa.
 

 

28. 8. 2013