Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Ústav experimentální botaniky otevřel novou budovu

jablka.jpgÚstav experimentální botaniky AV ČR, který letos slaví padesát let své existence, otevřel 20. listopadu 2012 v lysolajském areálu v Praze 6 nové badatelské prostory. Vše dobré do dalších padesáti let popřál ústavu rovněž předseda Akademie věd Jiří Drahoš, který se slavnostní akce zúčastnil spolu s dalšími vrcholnými představiteli AV ČR. Na jaká odvětví se zdejší vědci zaměřují, napověděla exkurze, jež hosty zavedla mj. do laboratoře šlechtitelů jabloní. Tým pod vedením Jaroslava Tupého zde slaví úspěchy při šlechtění nových odrůd, které dokáží čelit některým závažným chorobám.

otevreni_UEB_15.jpg  
Hosty přivítal nově zvolený ředitel Ústavu experimentální botaniky Martin Vágner.
 
otevreni_UEB_15.jpg
 

S jeho prací hosty seznámil Miloslav Juříček, který vysvětlil i podrobnosti o propojení šlechtění jabloní s molekulární biologií a o praktických výstupech tohoto výzkumu – tj. především licence a prodej odrůd, jež má ústav zaregistrovány. Příslušných odrůd jabloní, jejichž plody účastníci exkurze s chutí ochutnali, se ročně na celém světě prodá více než milion.

 

otevreni_UEB_15.jpg
 

otevreni_UEB_15.jpg

 

První zastávkou na trase však byla laboratoř s novým elektronovým mikroskopem, kde Tomáš Moravec pohovořil o rostlinné virologii, fytopatologii (výzkumu nemocí rostlin), výrobě vakcín v rostlinách a o důležitosti elektronového mikroskopu pro tyto výzkumné oblasti. Dále si hosté prohlédli přístroj pro chemickou analýzu vzorků – tzv. plynový chromatograf propojený s hmotnostním spektrometrem; analýzu těkavých látek z rostlin (tedy v podstatě rostlinných vůní) zde představil Jan Rezek. Ústav financoval obě jmenovaná zařízení z prostředků Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost. 

 

otevreni_UEB_15.jpg
Jan Rezek v diskuzi s předsedou AV ČR Jiřím Drahošem a místopředsedou AV ČR Vladimírem Marečkem.

 

otevreni_UEB_15.jpg

 

Ústav experimentální botaniky, který v současnosti vede Martin Vágner, vznikl v roce 1962; jeho 17 laboratoří se nachází v Praze a Olomouci. Ústav provádí především základní výzkum v rostlinné biologii, konkrétně v rostlinné genetice, fyziologii a biotechnologiích. Aktivní je však též v aplikovaném výzkumu.
 

otevreni_UEB_15.jpg

 

otevreni_UEB_15.jpg
Všechna fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

-red-

22. 11. 2012