Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Medaile F. Palackého pro profesora Arnasona

Předseda Akademie věd ČR prof. Jiří Drahoš předal dne 1. června 2012 čestnou oborovou medaili Františka Palackého prof. Johanu P. Arnasonovi za zásluhy ve společenských vědách. Prof. Arnason dlouhodobě spolupracuje s českými vědci, především s Filosofickým ústavem AV ČR a s Fakultou humanitních studií UK. V současné době je hostujícím profesorem na FLÚ AV ČR, kde se věnuje specifikaci konceptu „multiple modernities“.


Prof. Arnason s chotí v kanceláři předsedy AV ČR.

 

arnason_01.jpg
Laudatio pronesl ředitel Centra globálních stududií Marek Hrubec (vpravo).

 

Prof. Arnason je významným filosofem a sociologem, který proslul zejména svými civilizačními analýzami, jež společně s S. N. Eisenstadtem v mnoha zemích etabloval jako výzkumné téma a obor zkoumání (civilizacionistika). Zaměřil se zejména na výzkum „multiple modernities“ („různorodé modernity“), v jehož rámci zkoumal různé modernizační vývojové trajektorie jednotlivých kultur a civilizací (japonské, západní a další). Kromě svého akademického zkoumání a pedagogické činnosti psal rovněž expertízy pro UNESCO (komparativní analýzy civilizací).

 

arnason_01.jpg


Studoval filosofii, sociologii a historii na univerzitách ve Frankfurtu nad Mohanem, Praze a Římě. Poté přednášel na univerzitách v Heidelbergu a Bielefeldu. V letech 1975 až 2003 působil na La Trobe University v Melbourne, od roku 2004 je emeritním profesorem.

 

arnason_01.jpg
Všechna fota: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin

-red-

19. 6. 2012