Oficiální časopis Akademie věd ČR

 


Z monitoringu tisku

 

Akademický bulletin 2010–2015

Plakat_obalky_web.jpgStopy AB v jiných titulech

Stopa AB v dalších médiích a knižních titulech

Stopy na Měsíci aneb Příběhy posádek kosmických lodí Apollo

Po stopách největšího vesmírného dobrodružství 20. století se můžete vydat v knize Stopy na Měsíci, v níž mezinárodně uznávaný odborník na problematiku kosmických letů Antonín Vítek popisuje přípravy i průběh všech výprav amerických kosmonautů na Měsíc. Popularizační publikaci letos v říjnu vydal Radioservis, a. s., spolu s Českým rozhlasem Leonardo.


stopy_na_mesici

Antonín Vítek v knize využívá unikátní dokumenty např. rozhovory kosmonautů s řídícím střediskem i mezi sebou navzájem a čtenářům tak umožňuje nahlédnout do zákulisí jednoho z nejambicióznějších projektů lidské historie, být svědkem slavných chvil prvního přistání člověka na Měsíci i dramatických okamžiků záchrany Apolla 13.

UKÁZKA Z KNIHY
„Zlí jazykové tvrdili, že za všechny problémy, které zprvu pronásledovaly let Apolla 16 ke kráteru Descartes může jen a jen složení jeho posádky. Všichni tři kosmonauti více či méně souviseli s nešťastnou Třináctkou, která jak je známo, jen tak tak neskončila tragédií. John W. Young, dvaačtyřicetiletý hnědovlasý námořní kapitán, byl velitelem záložní posádky Apolla 13 a nyní Na Šestnáctce zastával funkci CDR. Jeho druh pro výlety na Měsíci, LMP Charles M. Duke, narozený roku 1935, byl rovněž v záložní posádce Třináctky. O smolaři Mattinglym není ani třeba hovořit. Thomas K. Mattingly II byl pro podezření na možnost onemocnění zarděnkami vyřazen na poslední chvíli přímo z letové posádky označené oním legendárním nešťastným číslem.
Třináctka tedy pronásledovala misi Apolla 16 na každém kroku; není tedy divu, že porucha záložního ovládacího systému motoru SPS, která znemožnila jeho zapálení, se projevila na začátku třináctého oběhu kolem Měsíce. Úspěch letu v těch chvílích visel na vlásku, a jestliže nakonec přece jen všechno dopadlo dobře, lze za to vděčit nejen ostřílenosti samotných kosmonautů – Young měl na kontě dvojí zkušenost z projektu Gemini a oblet Měsíce v Apollu 10, ale také šikovnosti celého podpůrného štábu techniků dole na Zemi.“

O AUTOROVI
Mgr. Antonín Vítek, CSc. (narozen 1940) je veřejnosti znám především jako český znalec a popularizátor kosmonautiky. Na Přírodovědecké fakultě UK vystudoval obor organická chemie, v současnosti je pracovníkem Akademie věd ČR.
Ke 40. výročí vypuštění družice Sputnik založil specializovanou encyklopedii kosmonautika SPACE – 40. Podílel se na významných českých encyklopedických projektech, aktivně se účastnil tvorby české jazykové verze internetové Wikipedie.
V roce 1969 komentoval přímo ve studiu tehdejší Československé televize přistání posádky Apolla 11 na Měsíci.
Akademie věd ČR udělila v roce 2008 Antonínu Vítkovi čestnou medaili Vojtěcha Náprstka za dlouholetou popularizaci vědeckých poznatků v oblasti kosmonautiky a kosmického výzkumu. Je po něm pojmenována planetka 30253 Vítek.

-red-

12. 10. 2009